ПРИХОВАТИ

Гарячіший за Сонце: британський експериментальний термоядерний реактор досяг позначки у 15 млн градусів

Плазма у камері ST-40
Tokamak Energy

Британська компанія Tokamak Energy, яка оперує експериментальним термоядерним реактором ST40, повідомила про рекордний розігрів плазми до позначки у 15 млн градусів за Цельсієм, що перевищує температуру в ядрі Сонця.

Дослідники отримали плазму з рекордними параметрами на приватному реакторі синтезу ST40, який було запущено минулого року в Сполученому Королівстві. ST40 є третьою машиною у п’яти-ступеневому плані розвитку повноцінного та ефективного джерела чистої енергії. У Tokamak Energy планують досягнути своєї мети та розігріти плазму до рекордної температури в 100 млн градусів до 2025 року.

Tokamak Energy ST40
Збірка експериментального термоядерного реактора ST40 Tokamak Energy у липні 2017 року. Джерело: Tokamak Energy

“Досягнення 15 мільйонів градусів є черговим показником прогресу в Tokamak Energy, та новим підтвердженням нашого підходу,”

зазначає Джонатан Карлінг, керівник компанії –

“Наша мета – зробити енергію синтезу комерційною дійсністю до 2030 року. Ми розглядаємо цей шлях як серію інженерних викликів з залученням додаткового фінансування при досягненні кожного нового результату.”

Новий крок до зоряної енергетики

Ядерний синтез є головним джерелом енергії нашого Сонця та інших зір. Реактори типу ТОКАМАК відтворюють умови, що існують всередині Сонця, за допомогою потужного електромагнітного поля.

Хоча в світі вже побудовано понад 100 експериментальних реакторів синтезу, досі невідомо про створення жодного промислового “токамака”, який би безперервно підтримував процес ядерного синтезу. Коли це станеться, людство отримає доступ до майже невичерпного джерела енергії, яке не має викидів вуглецю.

Отримання плазми на ST40 у 2017 році. Джерело: Tokamak Energy

На відміну від звичайного атомного розпаду, який використовується на атомних електричних станціях у всьому світі, ядерний синтез супроводжується злиттям ядер атомів. У якості “палива” використовують іонізовані атоми водню (дейтерій та тритій), а на виході отримують енергію випромінювання та гелій. Водночас, енергія, отримана впродовж реакції, має значно перевищувати витрати на створення магнітного поля та запуск реакції.

В останні роки вчені змогли досягти значного успіху в розробці технології. У 2016 році в MIT встановили рекорд для тиску плазми, а вченим з Кореї вдалось створити та підтримувати впродовж 70 секунд “високоефективну” плазму на реакторі KSTAR з температурою 300 мільйонів градусів за Цельсієм.

У Німеччині також тестується термоядерний ректор нового типу Wendelstein 7-X, якому вдалось утримувати гарячу плазму впродовж чверті секунди.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Total
23
Shares
23 Shares:
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перегляньте також
Далі

Цей матеріал здатний самостійно відновлюватися після механічного напруження та проводити струм

Дослідницька група з Інституту біомедичних досліджень Кореї та Стенфордського університету повідомила про розробку нового матеріалу з високою електропровідністю.…
Далі

Графенові транзистори можуть зробити комп’ютери у 1000 разів швидшими

Команда дослідників з декількох університетів об’єднала свої зусилля, щоби створити новий тип транзисторів з графену. На відміну від…
Далі

Вчені навчилися створювати метаматеріали, які фокусують звукові хвилі

Дослідники з Каліфорнійського технологічного університету та Швейцарської вищої технологічної школи Цюриха розробили новий підхід до проектування метаматеріалів –…
Далі

Фізики відновлюють технологію торієвих ядерних реакторів

Науковці з нідерландського центру ядерних досліджень NRG повернулися до технологій 70-х років, щоби вирішити енергетичні проблеми майбутнього.