Всесвітній мережі 30 років: чим був та у що перетворився Інтернет?

Тім Бернерс-Лі
Тім Бернерс-Лі розробив WWW мережу для CERN у 1989 – 1994 рр. Джерело: CERN

30 років тому молодий комп’ютерний інженер з ЦЕРН запропонував технологію керування та обміну інформацією, яка б поєднувала ідеї широкого доступу та відкритості. За два роки важкої роботи та тисяч годин програмування концепція перетворилась на Всесвітню мережу World Wide Web (WWW).

Квантові частинки та Мережа

Сучасна мережа з такими сервісами, як Snapchat чи Youtube, переповнена жартівливими відео з кошенятами та песиками, мало чим нагадує те, що задумав у березні 1989 року інженер Тім Бернерс-Лі.

Бернерс-Лі на конференції Hypertext 1991 демонструє роботу WWW-мережі іншим делегатам. Джерело: CERN

Молодий комп’ютерний спеціаліст працював у Європейській організації з ядерних досліджень, де згодом виросте найбільший у світі прискорювач квантових частинок ВАК. Вже тоді, в результаті проведених експериментів, фізики отримували значні об’єми даних, якими потрібно було обмінюватись з колегами. Тож Тім Бернерс-Лі написав пропозицію створення інтернет-системи для з’єднання та швидкого доступу до інформації між різними комп’ютерами на основі гіпертекстової розмітки.

Комп’ютер NeXT, на якому Бернерс-Лі запустив перший WWW-сервер. Джерело: CERN

У листопаді 1990 році ця ідея “мережі інформаційних вузлів, між якими користувачі зможуть перемикатись за власним бажанням” формалізувалась у документ під назвою “WorldWideWeb: Proposal for a HyperText Project” за авторством Бернарса-Лі та його колеги по ЦЕРН Роберта Кайо.

Роберт Кайо та Тім Бернерс-Лі біля комп’ютера NeXT у 1990 році. Джерело: CERN

Ще до Різдва того ж року Бернерс-Лі закінчив розробку ключових компонентів Всесвітньої мережі: html гіпертекстової розмітки, http протоколу та URL адрес, а також створив разом з колегою перший веб-сервер, браузер та редактор. Так на світ з’явилася Мережа (WWW).

Знімок екрана з вікном браузера NeXT, зроблений на комп’ютері Бернарса-Лі 1 січня 1990 року. Джерело: CERN

Настав 1993 рік і локальна мережа ЦЕРН мала стати суспільним надбанням. Організація опублікувала програмне забезпечення та зробила його доступним для розповсюдження та модернізації всім охочим. Це рішення відкрило шлях для бурхливого розвитку Мережі ентузіастами з усіх куточків світу: нині у Всесвітній мережі “присутня” половина населення людства, а кількість веб-сайтів сягає близько 2 мільярдів.

Перші спроби об’єднання

Праобразом сучасної Всесвітньої мережі вважають військову Мережу Агентства передових досліджень Arpanet, розробкою якої за дорученням Міністерства оборони США у другій половині 60-х років займалося декілька американських дослідницьких інститутів.

Мережа Arpanet у 1974
Мережа Arpanet у 1974 році. Джерело: Yngvar, Public Domain

Призначення Arpanet визначило її особливості — вона була закритою та допомагала військовим координувати дії та обмін інформацією між командними центрами та військовими об’єктами у різних частинах Північної Америки. У 1971 році вже був реалізований сервіс для обміну першими email-повідомленнями, а обмін даними було реалізовано за протоколом цифрових адрес TCP/IP. Зрештою, у 1990 році проект Apranet згорнули та перейшли до нового формату мережі.

Спроби створити Інтернет 1.0 з військових мереж у 60-х також були й в Радянському Союзі. У СРСР хотіли розробити ЗагальноДержавну автоматизовану систему, яка б допомогла у координуванні адміністративно-командної економіки. Однак велетенська бюрократична машина партійних з’їздів врешті-решт поховала проект.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

49 Shares:
Перегляньте також
Далі

Український MarsHooper на третьому місці космічного челенджу NASA. Підрахунок голосів триває

Завершено голосування за приз глядацьких симпатій міжнародного космічного челенджу NASA. Проект українських винахідників MarsHopper наразі займає третю позицію…