Марсохід NASA, можливо, знайшов сліди біологічного життя на Марсі

Якщо подивитись на фото знайдених на поверхні утворень та порівняти їх з земними фото чилійського Ель-Татіо, у вас може взагалі не залишитись сумнівів.

Уся справа у фото, які зробив марсохід NASA “Spirit”. Просто подивіться на цю композицію марсіанського Домашнього плато (зліва) та пальцеподібних структур з поля гейзерів у Андах.

Органічні кремнієві поклади на Марсі та у Андах
Кремнієві утворення у Домашньому плато на Марсі мають вузлову пальцеподібну структуру (ліворуч) та відповідають структурі утворень у гейзерному полі Ель-Татіо, Анди (праворуч). Джерело: ASU/Ruff & Farmer

У 2009 році Спіріт застряг у м’якому ґрунті Марса. На той час апарат встиг перевиконати план, пропрацювавши у 22 рази більше запланованого терміну. Спеціалісти JPL продовжували використовувати ровер у якості стаціонарної платформи для досліджень до моменту повної втрати зв’язку у 2010 році.

Домашнє плато Марс
Домашнє плато на Марсі: Марсоход Спіріт позначено жовтою стрілкою. Джерело: NASA/JPL/University of Arizona

Вчені додали контрасту знімкам, які ровер зробив на третьому році перебуванні на Марсі на Домашньому плато. Побачене дозволило вченим порівняти структури з тими, які можна знайти біля гарячих гейзерів на півночі Чилі. Результати дослідження були опубліковані командою науковців з Державного університету Аризони у Nature під назвою “Кремнієві поклади на Марсі з ознаками біосигнатур гарячих джерел Ель-Тато”.

Найбільш вагомі докази існування життя на Марсі?

Щоби обґрунтувати свою роботу команда з Державного університету Аризони поїхала до Ель-Татіо для польових робіт біля гейзерів. У своїй роботі Стівен Руф та Джеф Фармер показали, що вузлова пальцеподібна структура марсіанських утворень найбільше відповідає тим, які вони побачили у Ель-Татіо. Це були складні осадові структури, які виникають у результаті поєднання біотичних (органіка) та абіотичних процесів.

порівняння пластин кремнезему
Порівняння у міліметровому масштабі текстури кремнезему (діоксид кремнію) з Домашнього плато та запечених зразків з Ель-Татіо у Чилі. Джерело: ASU/Ruff & Farmer

Спіріт знайшов поклади діоксиду кремнію на території прадавньої гідротермальної зони у кратері Гусєва. Ще тоді науковцям стало зрозуміло, що вони мають справу з осадовими процесами, які відбувалися за високої температури. Але увагу команди з Аризони привернула саме особлива структура утворень:

Однак потенційно важливого значення характерному вузловому та пальцевидному опаловому кремнезему у міліметровому масштабі надано не було.

– зазначається у роботі.

Фізичні умови у Ель-Татіо мають рідкісне поєднання висоти, низького рівня опадів зі швидким випаровуванням, а також інтенсивного ультрафіолетового випромінювання. Геотермальні джерела на півночі Чилі більше нагадують умови на Марсі, аніж будь-де на Землі, зазначають вчені.

Наші результати показали, що подібні на марсіанські умови в Ель-Татіо утворюють унікальні поклади, зокрема кремнієві структури біологічного походження, з характеристиками, які ми бачили в утвореннях Домашньому плато. Така схожість піднімає ймовірність, що марсіанські кремнієві структури були сформовані таким самим шляхом.

– пишуть Руф та Фармер.

 

Що заважає NASA оголосити, що на Марсі було/є життя?

У своїй публікації команда з Державного університету Аризони повідомила лише про можливе біологічне походження марсіанських утворень, оскільки вони не мають фізичної можливості експериментально перевірити свою гіпотезу. Спіріт, який дістався Домашнього плато у середині 2000-х років вже вийшов з гри. Все, що залишається науковцям – чекати наступної місії NASA, можливо, тоді новий марсохід з хімічною лабораторією на борту дістанеться плато та відповість на питання, яке хвилює наукову спільноту. 

Кремнієві утворення у Домашньому плато на Марсі досі є найбільш переконливими доказами минулого біологічних форм червоної планети. Водночас, ми ще не дослідили Марс. Можливо, ми знайдемо позаземне життя раніше, ніж гадаємо.

0 Shares: