Астрономи підтвердили існування другої за величиною чорної діри в нашій галактиці

Чумацький шлях галактика
У разі підтвердження, відкрита чорна діра стане другою найбільшою з коли-небудь зафіксованих після Sagittarius A*. Джерело: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC/Caltech)

Японські астрономи зафіксували присутність величезної чорної діри, маса якої у сто тисяч разів перевищує масу Сонця. Середнього розміру “Гарґантюа” заховалась у хмарі газу та зоряного пилу неподалік центру Чумацького Шляху, де панує інша надмасивна чорна діра.

Якщо висновки за результатами спостережень підтвердять, новий невидимий товстун стане другим номером у списку відкритих масивних чорних дір (ЧД) нашої галактики після надмасивної ЧД Sagittarius A* (Стрілець A*), яка тримає у купі центр галактики.

Нова невидима Маса

Японські астрономи хотіли дослідити дивний рух газів у віддаленій туманності неподалік центру галактики. Але коли вони спрямували погляд телескопа ALMA у туманність, вони побачили ознаки присутності невідомої маси. Для астрономів це означало одне – знайшовся новий кандидат у чорні діри.

На відміну від газів в інших туманностях, гази у цих хмарах, зокрема ціанистий водень та монооксид вуглецю, рухались з різними швидкостями.

Результати спостережень з телескопа ALMA у Чилі показали, що молекули у газопиловій хмарі в центрі нашої галактики, яка сягає у попереку 150 трильйонів кілометрів та віддалена від центру галактики на 150 світлових років, рухаються під дією величезних гравітаційних сил. Згідно з комп’ютерними моделями, найбільш вірогідним кандидатом виявилась чорна діра, з діаметром, який не перевищував 1,4 трильйона кілометрів.

Підозри дослідників про присутність чорної діри у центрі хмари знайшли додаткове підтвердження, коли інші вчені зафіксували у цій зоні випромінювання у радіодіапазоні, притаманне таким об’єктам.

“Це перша реєстрація чорної діри середньої маси у галактиці Чумацький Шлях.”

– заявив провідний автор дослідження Томагару Ока з Університету Кейо у Токіо.

Друга найбільша чорна діра у Чумацькому Шляху

Карта Галактики Чумацький шлях
Інфографіка по галактиці Science Ukraine. Джерело: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC/Caltech)

Астрономам відомо, що надмасивні чорні діри є ядром багатьох галактик, включно з Чумацьким Шляхом. На думку дослідників, чорні діри середнього розміру здатні заповнити прогалини у розумінні утворення таких об’єктів.

За словами автора дослідження, щойно відкрита чорна діра могла також бути ядром карликової галактики, яка була поглинута Чумацьким Шляхом мільярди років тому.

Зрештою, ця ЧД з часом наблизиться до Стрільця A* та також буде поглинена нею, що призведе до утворення ще більшої надмасивної чорної діри.

 Nature Astronomy (2017), doi:10.1038/s41550-017-0224-z

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

9 Shares:
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перегляньте також
M31 Галактика Андромеда
Далі

Не така вже й велика: астрономи переглянули розміри найближчої до нас галактики Андромеди

Астрономи з’ясували, що наша найближча сусідка, галактика Андромеда, за розмірами наближається до Чумацького шляху. Раніше вважалося, що Андромеда переважає…
Пара чорних дір перед злиттям
Далі

Фізики запропонували простий експеримент для перевірки проблеми сингулярності чорних дір

Фізики з Левенського католицького університету припустили, що всі об’єкти, які ми вважаємо чорними дірами, насправді можуть бути тунелями…