2 min read

ALMA виявила приховану мережу у зоряних яслах туманності Оріона

ALMA виявила приховану мережу у зоряних яслах туманності Оріона

Нові дані від Великого міліметрового-субміліметрового масиву Атакама (ALMA) та інших телескопів були використані для створення унікального зображення, що розкриває мережу волокон у туманності Оріона.

Структура має червоно-гарячі та вогняні відтінки, але насправді вона настільки холодна, що для її спостережень астрономи повинні використовувати всі можливості інструментів ALMA.

Зона зореутворення у туманності Оріона. Нове зображення від телескопа ESO ALMA. Джерело:
ESO/H. Drass/ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/A. Hacar

Отримане зображення охоплює частину знаменитої туманності Оріона – зони зоряного утворення, що віддалена від Землі приблизно на 1350 світлових років. Воно поєднує у єдину мозаїку зображення на міліметрових довжинах хвиль від Великого міліметрового-субміліметрового масиву Атакама (ALMA) та 30-метрового телескопа IRAM (показані червоними кольорами), з більш звичним інфрачервоним видом від приладу HAWK-I на Дуже Великому Телескопі ESO, який забезпечив світлині сині кольори.

Купка яскравих біло-блакитних зір у верхньому лівому куті – це частина Трапеції Оріона, що складається з гарячих молодих зір, віком по кілька мільйонів років.

Космічні структури Оріона

На цій великій світлині також присутні дрібні волокнисті структури – довгі, схожі на нитки, утворення з холодного газу, видимі лише для телескопів, що працюють у діапазоні міліметрових довжин хвиль. Вони невидимі як на оптичних, так і на інфрачервоних хвилях, що робить ALMA одним з єдиних інструментів для їх астрономічних досліджень. Цей газ дає початок зоряному утворенню: він поступово стискується під впливом власної сили тяжіння, аж поки не буде достатньої щільності, щоб сформувати протозорю – зародка зорі.

Туманність Оріана - панорамне зображення ALMA
Туманність Оріона – панорамне зображення, яке охоплює регіон у 1350 світлових років. Джерело: ESO/H. Drass/ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/A. Hacar

Астрономи вивчали дане волокнисте утворення, щоб дізнатися більше про його структуру та склад. Дослідники використали ALMA для пошуків космічного газу діазениліуму, з якого складається частина цих масштабних утворень. Завдяки новому дослідженню команді вдалось визначити мережу з 55 волокон.

Туманність Оріона є найближчим до Землі районом утворення масивних зір, а тому докладно досліджується астрономами, котрі прагнуть краще зрозуміти, як то зорі формуються та розвиваються у перші кілька мільйонів років.

Візуалізація наближення до туманності Оріона. Джерело: ESO, N. Risinger (skysurvey.org), H. Drass, A. Hacar, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Мозаїка поєднує в загальній складності 296 окремих окремих наборів даних від телескопів ALMA та IRAM, захоплених з високою роздільною здатністю на хвилях міліметрового діапазону, що й робить її однією з найбільших мозаїк ділянки зореутворення в історії спостережень.

Переклад українською: Олег Малий