2 min read

Нововідкриті види динозаврів заповнюють еволюційний проміжок у 70 млн років

Нововідкриті види динозаврів заповнюють еволюційний проміжок у 70 млн років

Група вчених з Університету Альберти, Канада, а також з кількох інших університетів нещодавно опублікувала статтю, в якій описала два нових види динозаврів родини альваресзаврид. Це відкриття дозволяє заповнити прогалину, яка існувала в уявленнях про еволюцію цієї групи тварин.

“Нептахи” альваресзавриди

Як відомо, в крейдовому періоді “пташині” ознаки з’являлися в різних груп динозаврів. Більшість з них зараз об’єднані в групу манірапторів, різні гілки якої в тому чи іншому ступені можуть претендувати на те, щоб зватися птахами чи їхніми пращурами.

Альваресзавриди, відкриті на початку 90-х років 20 століття, спочатку вважалися саме примітивними птахами. До цього вчених підштовхувала наявність пір’я, передні кінцівки, схожі на рудиментарні крила, та видовжена, майже позбавлена зубів паща. Щоправда, коли альваресзаврів вивчили більш детально, виявилося, що на птахів вони схожі менше, ніж усі інші маніраптори.

Гаплохейрус

Але таке віддалення альваресзаврид від птахів робило дуже цікавим походження їхніх “крил”. Річ у тім, що до 2018 року вченим були відомі альваресзавриди з пізньої крейди з такими кінцівками, і їхній можливий пращур з пізньої юри Південно-Східної Азії – Haplocheirus. Останній мав невеликі кінцівки з пальцями, які характерні для хижих пращурів усіх манірапторів. Однак у шарах, що датуються ранньою крейдою, досі жодного представника альваресзаврид знайдено не було, і тому було невідомо, коли і як передні кінцівки цих динозаврів почали скорочуватися.

Xiyunykus та Bannykus

У новій статті описуються види Xiyunykus та Bannykus, які датуються саме ранньою крейдою і заповнюють, таким чином, наявну прогалину в 70 мільйонів років. Черепи цих двох видів динозаврів, що існували одночасно, свідчать про те, що вони були перехідними формами від хижих динозаврів з традиційною для цих тварин формою черепа до альваресзаврів з їхніми пташиними дзьобами, пристосованими до поїдання невеликих безхребетних.

Розміри Xiyunykus та Bannykus говорять про те, що еволюція цієї групи тварин ішла шляхом поступового зменшення розмірів. Також підтверджено теорію про те, що саме Haplocheirus був предком усіх альваресзаврид, і що розповсюджуватися ця група тварин почала саме зі Східної Азії.

Загадка крил

Найцікавіший же результат – передні кінцівки нових видів. У Xiyunykus вони демонструють тільки початкові стадії скорочення та спрощення і загалом ще нагадують кінцівки тих динозаврів, яким доводилося ними хапати здобич. А ось у Bannykus вони вже значно вкорочені. Таким чином, втрата пальців на передніх кінцівках та перетворення їх на аналог крил птахів у цій групі динозаврів почалася досить рано та проходила поступово. При цьому, про жодну адаптацію до польоту не ідеться, і до самих птахів альваресзаври відношення не мають.

Маніраптори
Маніраптори. Джерело: Darren Naish/Scientific American Blog

Так вийшло, що значно ближчі до сучасних птахів групи манірапторів: троодонтиди, овірапториди та дромеозавриди – достатньо довго зберігали пальці на передніх кінцівках, на яких при цьому вже були достатньо довгі махові пір’я.

Нова знахідка – це лише невеличкий шматочок пазлу, який описує виникнення сучасних птахів. Альваресзаври представляють лише одну з гілок динозаврів, яка йшла до сучасних птахів, але так і залишилася двоногими наземними істотами, вкритими пір’ям. Чим більше ми дізнаємося про те, що відбувалося з цією групою тварин, тим більше схоже на те, що це були не перехідні форми, а великий еволюційний тренд. І сучасні нам птахи стали лише бічною еволюційною гілкою цього світу.

Current Biology (2018). DOI: 10.1016/j.cub.2018.07.057