2 min read

Отримано найкраще фото зорі за всю історію спостережень, і це - Антарес

Отримано найкраще фото зорі за всю історію спостережень, і це - Антарес

Нові знімки демонструють бурхливу поверхню червоного надгіганта у безпрецедентній манері: ми побачили рух речовини на поверхні зорі, не схожій на наше Сонце.

Антарес – це червоний надгігант у сузір’ї Скорпіона на відстані близько 600 світлових років від Землі. Антарес також є одним з найяскравіших світил у нічному небі. І все тому, що він знаходиться на завершальному етапі свого життя, коли зоря роздувається та стає у 100 або, навіть, у 1000 разів більшою за наше Сонце.

Антарес знаходиться на відстані 550 – 600 світлових років від Землі. Симуляція наближення до зорі. Джерело: ESO/spaceengine.org

Зрештою, впродовж декількох тисяч років Антарес вибухне надновою, його світність збільшиться у мільярди разів. І через 600 років після події, коли спалах від вибуху дістанеться Землі, наші нащадки побачать неймовірне світлове шоу.

Антарес у 15 разів масивніший за Сонце, а його радіус перевищує сонячний у 815 разів. На дорозі до загибелі він інтенсивно викидає у верхню атмосферу шматки зоряної речовини. Однак, як саме та з яких причин це відбувається науковцям ще необхідно буде з’ясувати. Саме тому Каїчі Онака з Католицького університету Півночі у Чилі разом з командою запрограмували Інтерферометр Дуже Великого Телескопа (VLTI) на створення нового детального знімка поверхні Антареса.

Детальній знімок Антареса VLTI
Використовуючи Інтерферометр Дуже великого телескопа ESO, астрономи створили це неймовірне зображення червоного надгіганта Антареса. Це найдосконаліший образ такого об’єкта або будь-якої іншої зорі, за виключенням Сонця. Джерело ESO/K. Ohnaka

Гігант втрачає масу

“Як зорі на кшталт Антареса так швидко втрачають масу на завершальному етапі своєї еволюції, це було проблемою понад пів століття.”

– зазначає Онака у прес-релізі –

“VLTI є єдиним інструментом, здатним безпосередньо виміряти рух газів у роздутій атмосфері Антареса – критичний крок на шляху до вирішення цієї проблеми.”

Використовуючи три телескопи VLTI та інструмент AMBER, призначений для вимірювання інфрачервоного спектра, дослідники змогли провести детальні спостереження протягом п’яти ночей у 2014 році. Отримані дані було оброблено спеціалізованим алгоритмом, який створив карту швидкостей газу на поверхні Антареса – дещо, що ніколи не робили для віддаленої зорі.

Результати дослідження були опубліковані у Nature.

“Раніше ми могли лише бачити температуру у тій чи іншій частині зорі,”

розповів виданню Space.com астроном з Університету Мічигану Джон Моньє, який не був залучений до дослідження –

“Але це (дослідження – ред.) дійсно надає вам швидкість та напрямок, швидкість поверхні в міру того, як вона наближається до вас або від вас.”

Загадка конвекційних потоків

Дослідники з Європейської південної обсерваторії (ESO) окрім нових даних також отримали нову проблему. Конвекційні потоки – потоки гарячої плазми, які рухаються на поверхні від градієнта температур, – не можуть пояснити ту кількість зоряної речовини, яку Антарес жбурляє у космос. Частина атмосфери зорі, фактично, рухається зі швидкістю 20 км/с, досягаючи висоти у 1,7 радіуса зорі.

Ці потоки плазми набагато швидші та простягаються значно далі, ніж у іншого червоного надгіганта – Бетельгейзе, за яким астрономи спостерігали раніше.

Порівняння розмірів відомир зір. Сонце – перше ліворуч, Антарес – останній.

Дослідники припускають, що для пояснення такого руху в роздутій атмосфері червоних надгігантів, таких як Антарес, може знадобитися новий, досі невідомий механізм.

Nature, 2017: doi:10.1038/nature23445