3 min read

Поведінка мавп розкрила нові деталі процесу виникнення мови у людей

Поведінка мавп розкрила нові деталі процесу виникнення мови у людей

Вчені з Лабораторії нейросистем Університету Рокфеллера за допомогою магнітної резонансної томографії дослідили мозок мавп, коли ті спостерігали обличчя інших мавп. Дослідники дійшли висновку, що під час розпізнавання виразу облич у мавп активуються ті ж ділянки кори, що відповідають за мову в людей.

Мовний центр

Те, що поведінка інших представників ряду приматів навіть, на рівні нейрофізіології, надзвичайно схожа на нашу, давно не є секретом для науковців. Головне питання, яке цікавить дослідників – те, наскільки робота мозку мавп, таких як  макаки резуси, схожа на роботу мозку людини під час виконання складних функцій, та чи є у мавп відповідники для деяких виключно людських особливостей, таких як мова.

Що є мовою і що нею вважатися не може – питання щодо точної відповіді, над яким досі виникають суперечки між різними групами лінгвістів та нейрофізіологів. Принаймні одну ключову особливість мови ми можемо назвати точно. На відміну від інших тварин, наша мова складається з чітко сформульованих слів, кожне з яких несе смислове навантаження.

Центр Брока
Центр Брока або Зона Брока — ділянка кори головного мозку, названа на честь французького антрополога і хірурга Поля Брока, що відкрив його в 1865 (за іншими даними в 1861)[1], що знаходиться в задньонижній частині третьої лобової звивини лівої півкулі (у правшів). Джерело: Public Domain
За функціонування цієї системи в мозку відповідає декілька окремих ділянок, одна з яких – зона Брока схоже є саме тією ділянкою, яка відповідає за перетворення абстрактних символів у конкретні рухи м’язів, як при вимові слів, так і при спілкуванні жестами.

Як спілкуються мавпи?

У соціальних мавп, зокрема макак резусів, ця зона нерозвинена, тому вважається, що мова в них відсутня. Однак вони є соціальними істотами та здатні спілкуватися, зокрема за допомогою міміки. Вчені вже встановили, що при розпізнаванні облич членів групи у них активується певна мережа нейронів, яка передає збудження від одних центрів до інших. Інша мережа активується в них, коли мавпи аналізують вираз обличча іншої тварини.

Макаки використовують міміку для спілкування у групах. Це активує мозкові центрі, які відповідають центрам мозку людини, які відповідальні за лінгвістичні здібності. Джерело: NTU Singapore

Вінріх Фрівальд та Стівен Шепард з Лабораторії нейросистем Університету Рокфеллера давно займаються дослідженням цих проблем. Цього разу за допомогою нового пристрою функціональної магнітно-резонансної томографії вони вирішили дізнатися, які з цих шаблонів активуються в мозку мавп при вирішенні ними соціальних задач, та як вони пов’язані один з одним.

Для цього макакам-резусам показували різні відео їхніх одноплеменців. В одних випадках вони спостерігали нібито сцени від третьої особи, коли жодна з мавп у ролику не дивилась в камеру і, відповідно, у піддослідної тварини не виникало враження, що дивляться на неї. В інших відео члени групи мавп демонстрували емоції безпосередньо в камеру.

Коли почалася мова?

Мавпи відповідали на міміку інших членів групи тільки в тому випадку, коли у відео вони дивилися в камеру і виникала ілюзія зорового контакту. Відповідно, в цих випадках спостерігалися тільки шаблони активації нейронів, які відповідають розпізнаванню облич.

МРТ знімок мозку макаки
МРТ знімок мозку макаки під час формування емоційних виразів обличчя. Теплі кольори відповідають ділянкам з підвищеною активністю. Джерело: Rockefeller University

У тих випадках, коли соціальна поведінка була активна, спостерігалася і специфічна активність мозку, що відповідає  передачі інформації від центрів керування мімічними м’язами до центрів емоційного сприйняття. Однак виявилося, що на цьому шляху збудження не завжди передається напряму. У тому випадку, коли мавпа стикається зі складним дружнім виразом обличчя, у неї активується третій шаблон, який містить ділянку, яка відповідає людській зоні Брока.

Це відкриття дозволяє припустити, що попередником людської мови було саме спілкування за допомогою міміки. Ба більше, досить стара суперечність, що сигнали, якими мавпи обмінюються, наприклад, коли попереджають про наближення хижака, або щоб погрожувати одне одному, ніяк не можуть бути попередниками мови, схоже може бути розв’язане.

Цілком можливо, що мова народилася саме як додаткове пристосування при тривалому контакті “очі-в-очі”, як додаток для різних складних доброзичливих гримас. Ми й зараз найбільше напружуємо і власні ораторські здібності, і міміку саме тоді, коли хочемо про щось попросити друзів.

Neuron (2018), doi: 10.1016/j.neuron.2018.06.027