2 min read

Археоастрономія майя: як один народ Мезоамерики визначив рух небесних тіл

Археоастрономія майя: як один народ Мезоамерики визначив рух небесних тіл

Новий короткометражний фільм “Археоастрономія Майя. Спостерігачі всесвіту.” та відомий дослідник-майяніст Юрій Полюхович відкривають українцям унікальні досягнення найрозвинутішої цивілізації доколумбової Америки.

Спостерігачі Всесвіту

Задовго до народження Миколи Коперника майя досягли неабияких успіхів у астрономічних спостереженнях, створили власний календар та найдосконалішу на той час систему писемності на континенті, яка допомагала їм будувати міста та передавати отримані знання впродовж віків.

Храм Кукулькан
Храм Кукулькан на мексиканському півострові Юкатан у сутінках. Внизу знаходиться печера, крізь яку протікає ріка. Джерело: YouTube Screenshot / ShantiUniverse

Щоби спостерігати за рухом Сонця, Місяця та Венери, майя звели цілі піраміди-обсерваторії, які з математичною точністю визначали рух небесних тіл за їхнім астрономічним календарем. Однак зрозуміти, як їхні дослідження злились з традиційними міфологічними віруваннями, можна переглянувши новий повнокупольний фільм “Археоастрономія Майя. Спостерігачі Всесвіту” від студії Frutos Digitales, створений за підтримки Європейської південної обсерваторії (ESO) та Національної ради науки та технології Мексики.

Короткометражна стрічка переносить нас у видовищну подорож до 6 храмів майя: Сан-Хервасіо, Чічен-Іца, Ушмаль, Ецна, Паленке та Бонампак, а закадровий голос з чудовим українським перекладом пояснює їхню роль у ритуалах та спостереженнях майя.

Фільм “Археоастрономія майя. Спостерігачі всесвіту” покажуть у сферичному кінотеатрі Teleport360 1 квітня. Frutos Digitales/Consejo Nacional de Ciencia y Tecnologia/ESO

Українські глядачі почують можливо найбільш точний та коректний переклад слів з мови майя, оскільки до роботи над українським текстом також долучився Юрій Полюхович, PhD, відомий дослідник писемності майя, учасник проектів Altar de Sacrificios Archaeological Project (Гватемала), Maya Hieroglyphic Database Project (University of California, Davis, США) та Colecciones Arqueológicas de Palenque (Мексика).

Перегляд фільму на сферичному екрані також доповнить лекція вченого під назвою “Дешифруючи давні знаки”, після якої у вас цілком можуть з’явитися навички читання на одній з найдавніших мов Мезоамерики.

Юрій Полюхович
Юрій Полюхович тримає у руках вазу з ієрогліфами майя. Джерело: mykma.org

“Там сотні й сотні доріг… Я сам неодноразово подорожував територією Північної Гватемали та півострова Юкатан,”

– розповів Science Ukraine Полюхович –

“Між (покинутими – ред.) містами майя досі існують дороги, які ще не зруйновані. Вони простягаються на сотні кілометрів, і туристи до цього часу користуються ними як трекінговими маршрутами.”

За словами дослідника, лише завдяки системі LIDAR, ми дізналися що місто Ель-Мірадор мало 99 доріг, які мережею сполучали його з сусідніми культурними центрами майя. Водночас, саме місто процвітало ще у докласичну добу, тобто у період між 6 століттям до н.е. та 1 ст. н.е.

Перегляд фільму про археоастрономію майя викликає відчуття безперервної подорожі. Можливо, річ у сферичному куполі, на якому з’являються храми майя та “небесні божества”, за якими вони спостерігали, або, можливо, ми лише починаємо розуміти досягнення та культуру цивілізації, яка певною мірою випередила свій час.

Якщо цього буде недостатньо, спробуйте дізнатися ще більше цікавих фактів від Юрія Полюховича, дослідника писемності майя з України, який безпосередньо подолав тисячі кілометрів джунглями Центральної Америки, аби віднайти втрачені фрагменти унікальної культури.