6 min read

Астрофотографи з України роблять дивовижні фото галактик та допомагають шукати а

Астрофотографи з України роблять дивовижні фото галактик та допомагають шукати а

Що треба, щоб зробити фото туманності на відстані 5000 світлових років від Землі? Відповідь на це питання мають любителі астрономії з Сумщини, які об’єдналися, щоби разом відкривати космос та популяризувати астрономію.

Історія об’єднання любителів астрономії “АстроСуми” почалась у 2012 році, коли декілька фотографів-аматорів з пристрастю до космосу почали організовувати спільні зустрічі та провели перші вечори астрономії для всіх охочих.

Це був приклад об’єднання досвіду та спільного духу дослідників космосу, який переріс в освітню громадську активність. АстроСуми почали проводити відкриті освітні лекції та практичні заняття з астрономії спільно з Сумським державним університетом та Книгарнею Є. Згодом більше про астрономію від них дізналась місцева молодь.

Український загін з пошуку астероїдів

Команда проекту АстроСуми також бере участь у Міжнародній кампанії з пошуку астероїдів у рамках програми International Astronomical Search Collaboration. Разом з астрономами-любителями з інших міст України, вони отримували та аналізували дані з гавайського телескопа Pan-STARRS 1. Головна мета – знайти невідомі об’єкти та небезпечні астероїди.

Протягом цієї кампанії ми обробили 35 наборів зображень, на яких нам вдалось знайти близько 30 невідомих об’єктів. З них 11 увійшли до попереднього списку відкриттів, опублікованому на сайті кампанії… Об’єкти нашої команди мають внутрішній код UKR00NN. Така кількість нових об’єктів стала рекордною для команди з України.

– зазначає на сайті керівник відкритих занять з астрономії в СумДУ Володимир Сулим –

Крім того нашою командою було знайдено 41 відомий об’єкт. Астрометрія та фотометрія відомих об’єктів може допомогти визначити більш точну орбіту, перевідкрити чи підтвердити об’єкти, що спостерігались раніше.

UKR0009
Новий об’єкт із внутрішнім кодом UKR0009, знайдений Володимиром Сулимом. Об’єкт має малу яскравість (R=21,4m) і мале відношення сигнал-шум (SNR=3.1). Джерело: astro.sumy.ua Володимир Сулим

Така робота набуває особливого сенсу, якщо згадати неочікуване торішнє відкриття стометрового астероїда-супутника Землі фахівцями NASA.

Сулим також розповів Science Ukraine, що учасники АстроСум власноруч збирають оптичне обладнання. Зокрема, Олександр Мельник – власник найбільшого в Сумах побудованого власноруч телескопу діаметром 370 мм.

Пропонуємо вам переглянути роботи астрофотографів з об’єднання АстроСуми та спробувати відрізнити їх від фото з великих телескопів. Ці роботи дійсно вражають.

Сонячна система

Транзит Меркурію по диску Сонця
Меркурій є внутрішньою відносно орбіти Землі і найближчою планетою до Сонця. Через це раз в кілька років люди мають змогу спостерігати явище, коли планета перетинає диск Сонця та має вигляд маленького диска на фоні моря гарячого газу. На фото також видно сонячні плями, які є більш холодними ділянками його поверхні, і які за своїми розмірами можуть бути в кілька разів більшими за планету. Джерело: astro.sumy.ua Олександр Мельник
Сатурн
Сатурн – друга за розмірами планета в Сонячній системі. Хоча атмосфера Сатурна не дуже багата на деталі, планета має свою унікальність. Особливістю є система кілець, які складаються з криги та каміння, і які відмінно розрізняються у телескопі. Знято через телескоп рефрактор з діаметром об’єктиву 120 мм. Джерело: astro.sumy.ua Олександр Мельник
Поверхня Місяця
Місяць – найближчий та найцікавіший об’єкт для спостережень, навіть в звичайний бінокль. Джерело: astro.sumy.ua Олександр Мельник
Поверхня Місяця
Окрім кратерів, в телескоп можна розгледіти безліч цікавих утворень на його поверхні. Серед них «Альпійська долина», «Оленячі роги», «Пряма стіна», «Місто Груйтуйзена». Джерело: astro.sumy.ua Олександр Мельник
Пано зі знімків поверхні Місяця
Це фото складається з одинадцяти окремих фрагментів, складених в мозаїку. Джерело: astro.sumy.ua Олександр Мельник
Юпітер
Юпітер – найбільша планета Сонячної системи, газовий гігант в 11 разів більший від Землі. Завдяки своїм розмірам та наближеності орбіти ця планета є найбільш цікавою для спостережень і зйомки за допомогою любительських телескопів.. Джерело: astro.sumy.ua Олександр Мельник

Глибокий космос

Сузір'я Оріона
Сузір’я Оріона легко вгадати на зимовому зоряному небі завдяки розташуванню його яскравих зірок. Найяскравіша зоря сузір’я – червоний гігант Бетельгейзе знаходиться вгорі зліва, а біло-блакитний надгігант Рігель – у протилежному куті зображення. У центрі сузір’я – 3 зорі, що вишукувались в лінію, – цей астеризм називається Поясом Оріона. Джерело: astro.sumy.ua Володимир Сулим

Поряд з Поясом Оріона знаходиться так званий Меч Оріона, у якому розташований один із найяскравіших об’єктів північної півкулі – Велика туманність Оріона, або М42 за каталогом Мессьє. Її можна спостерігати неозброєним оком та знайти на будь-якій пейзажній фотографії з цим сузір’ям. Туманність є найближчою областю зореутворення. Відстань до неї складає 1344 світлових років, а кутові розміри в 4 рази перевищують розміри Місяця.

Над М42 знаходиться менш яскрава туманність М43, а поряд з лівою зорею Поясу Оріона – туманність «Полум’я», а також відома за фотографіями з космічного телескопа Габбл туманність Кінська голова. Над ними більш досвідчений спостерігач знайде відбивну туманність М78. Усе сузір’я огортає емісійна туманність, відома під назвою Петля Барнарда.

Пелікан
Велика емісійна туманність Пелікан (IC 5070) у сузір’ї Лебедя знаходиться поряд з найяскравішою зорею сузір’я – Денебом і відділений від сусідньої туманності Північна Америка темною молекулярною хмарою.Туманність віддалена від нас на 2 тисячі світлових років, а її кутовий розмір вдвічі більший за розмір Місяця й сягає 1°. Джерело: astro.sumy.ua Володимир Сулим
M31 Туманність Андромеди
Галактика М31 у сузір’ї Андромеди, відома під назвою Туманність Андромеди, – найближча до Молочного шляху спіральна галактика, яку можна спостерігати неозброєним оком на ясному темному зоряному небі. Джерело: astro.sumy.ua Володимир Сулим

Галактика Андромеди знаходиться на відстані близько 2,5 мільйонів світлових років і є найбільшою серед сусідів Молочного шляху, об’єднаних вченими у Місцеву групу галактик. Це один із найбільших об’єктів глибокого космосу північної півкулі. Її кутовий розмір втричі більший за розміри Місяця. М31 має високе схилення, а тому ніколи не заходить за обрій на півночі України. Поряд з М31 знаходяться карликові галактики-супутники М32 (зліва) і М110 (унизу).

M27 галактика
Планетарна туманність М27 (Гантель) – знаходиться в сузір’ї Лисички на відстані 1250 світлових років від Землі. Джерело: astro.sumy.ua Олександр Мельник

Гантель є одним із найяскравіших об’єктів далекого космосу, які можна спостерігати в телескоп влітку. Також, серед любителів астрономії цю туманність називають «Огризком», через свою схожість із надкушеним яблуком. Такі туманності утворюються в кінці життєвого циклу зорі, коли паливо в ній вигорає, і вона скидає свою оболонку. Фото зроблене через телескоп Шмідт-Кассегрен діаметром 280 мм на побутову фотокамеру Samsung NX1000.

Сузір'я Щита та Стрільця
Сузір’я Щита і Стрільця. Джерело: astro.sumy.ua Володимир Сулим

Для жителів середніх широт північної півкулі літо – найкращий сезон для спостереження в бінокль або телескоп великої кількості туманностей та зоряних скупчень поблизу центру нашої галактики Молочний шлях. Деякі з них знаходяться в сузір’ях Щита та Стрільця, зображених на цьому ширококутному зоряному полі. Серед них є кулясті (М22) і розсіяні скупчення (М23, М25, NGC 6604), емісійні (М16, М8, М20, IC4701), темні (частина М20) і відбивні (частина М20, IC1287) туманності та навіть зоряна хмара IC4715 – фрагмент Молочного шляху, який просвічується крізь щільний пил в центрі нашої галактики.

M45
Плеяди, або Стожари, або М45 за каталогом Мессьє – відоме розсіяне зоряне скупчення в сузір’ї Тільця, у якому неозброєним оком можна відрізнити 7 яскравих зірок. Джерело: astro.sumy.ua Володимир Сулим

Це одне із найближчих до нас зоряних скупчень, яке знаходиться на відстані 130 парсек, а розміри сягають 12 світлових років. Скупчення оточене туманністю, яка відбиває світло гарячих молодих зірок. Під час обробки на зображенні були знайдені два астероїди Marmulla та Atami, позначені на зображені. Цікаво, що яскраві зорі Плеяд стали основою логотипу відомої автомобільної марки Subaru.

Щоби зробити ці космічні знімки, любителям астрономії доводиться використовувати витончене комп’ютерне обладнання, яке керує об’єктивом та компенсує рух обертання планети. З серії фотографій з витримкою у декілька хвилин виходить одне відкаліброване зображення, яким ми можемо насолоджуватись.

АстроСуми та їхні колеги з Рівного, Краматорська, Київського клубу любителів астрономії та інших міст країни чекають на тих, хто цікавиться космосом та захоплюється його красою. Тепер нам відомо, що розглядати віддалені галактики можна й без телескопу NASA чи ЄКА, а свій досвід дослідника неба – використати для пошуку небезпечних астероїдів.