2 min read

Підтверджено нову реєстрацію гравітаційних хвиль від злиття чорних дір

Підтверджено нову реєстрацію гравітаційних хвиль від злиття чорних дір

15 листопада дослідники з гравітаційно-хвильової інтерферометричної обсерваторії LIGO підтвердили чергову реєстрацію гравітаційних хвиль, які вдарили у Землю цього року. Джерелом виявилось злиття бінарної системи чорних дір на відстані близько мільярда світлових років від Землі.

Насичений рік гравітаційних спостережень продовжує давати свої плоди.

Легка пара

Джерело під кодовою назвою GW170608 викликало брижі тканини простору-часу десь 0,7 – 1,5 мільярда років тому, які дістались Землі 8 червня 2017 року. Дві чорні діри з масою, еквівалентною 7 та 12 масам Сонця відповідно, злилися в одне космічне тіло – масивну чорну діру, маса якої перевищила сонячну у 18 разів. Ще 1 маса матерії перетворилася у енергію гравітаційних хвиль.

Близько мільярда років тому дві чорні дірі невеликої маси злилися та викликали брижі у тканині простору-часу.

Згідно з розрахунками, наразі це найлегші зареєстровані чорні діри, які стали джерелом гравітаційного сигналу.

Дослідники з LIGO та VIRGO повідомили про відкриття, коли провели усі перевірки та встановили достовірність даних, отриманих інтерферометрами ще влітку.

Першими гравітаційні коливання 8 червня зафіксували на детекторі LIGO у Хенфорді, США, о 2:01 за Гринвічем. За 7 мс сигнал дістався інтерферометра LIGO у місті Лівінгстон.

Гравітаційний сигнал GW170608
Частотно-часова діаграма показує сигнал GW170608, який зареєстрували на LIGO-Hanford (зверху) та LIGO-Livingston (знизу) 8 червня. Джерело: virgo-gw.eu

Анонсоване відкриття стало другим повідомленням про гравітаційні хвилі, що утворилися в результаті зустрічі чорних дір. Науковці витратили час, щоби обробити дані про першу в історії реєстрацію гравітаційних хвиль від пари чорних дір (GW170814) 14 серпня, а також не менш екзотичного сигналу від злиття пари нейтронних зір (GW170817) 17 серпня.

Більше про чорні діри

Бінарна система GW170608 мала досить легкі чорні діри, які за своїми сигнатурами пулюївського та іншого електромагнітного випромінювання дуже схожі на ті, що дослідники з галузі традиційної астрономії фіксують за допомогою телескопів.

Нове відкриття надихає вчених, оскільки тепер вони зможуть порівняти дані гравітаційних спостережень з даними випромінювання чорних дір схожої маси та встановити зв’язок між двома класами спостережень.

Чорні діри відомої маси
Чорні діри, зареєстровані детекторами LIGO. Джерело: LIGO/Caltech/Sonoma State (Aurore Simonnet)

Попри невеликий розмір чорних дір з GW170608, дані про їхнє злиття зроблять значний внесок у розвиток “мультисигнальної астрономії”, коли “гравітаційні” та традиційні астрономи працюють разом, щоби розкрити таємниці екзотичних космічних об’єктів.

Наразі детектори LIGO (США) та VIRGO (Європа) вимкнені та проходять оновлення обладнання з метою підвищення чутливості. За словами науковців, нова серія гравітаційних спостережень (O3) має розпочатись восени 2018 року, однак не виключені випадкові реєстрації гравітаційних хвиль під час тестових запусків.

Поки дослідники невтомно працюють з масивом даних другої серії спостережень (O2), які також можуть приховувати сліди коливань простору-часу та готуються до роботи з оновленими детекторами.

arXiv: 1711.05578