2 min read

Біля берегів Криму досліджують затонулий корабель

Біля берегів Криму досліджують затонулий корабель

Корабель «Веста» здобув перемогу у битві із турецьким судном та потонув десять років потому біля мису Тарханкут.

Історія “Вести”

Збудована у 1858 році «Веста» була торговельним судном, однак із початком російсько-турецької війни їй довелось дещо змінити “спеціалізацію”. Після встановлення кількох гармат, корабель «Російського товариства пароплавства і торгівлі» перетворився на «крейсер військового часу» (або пароплав-фрегат, за іншою термінологією).

9 липня 1877 року, завантажуючи вугілля в Одесі, “Веста” отримала бойовий наказ — пароплав повинен вийти в море, щоб крейсувати на шляху ворожих комунікацій, та, за необхідності, атакувати їх бойові кораблі.

11 липня, поблизу добруджанского порту Кюстенджи (сучасна румунська Констанца), «Веста» перетнула шлях турецькому броненосному корвету «Фетхі-Буленд». Вочевидь, супротивник був значно сильнішим – крім броні, турецький корабель мав потужну артилерію і велику перевагу у швидкості. Рівно о восьмій годин ні на “Весті” пролунала бойова тривога, а з ворожого броненосця дали залп. Понад п’ять годин тривав бій, але, отримавши значні ушкодження, залізній “Весті” вдалось завдати турецькому корвету нищівної поразки. Мужності й вмінням команди та офіцерів віддали належні почесті, нагородивши їх орденами та встановивши пам’ятники на могилі моряків, що віддали життя за перемогу “Вести”.

Залишки Вести
Залишки корабля “Веста”

На жаль, цей досвід не врятував корабель у нічній сутичці із судном “Сінеус” десять років потому. Дорогою з турецького Самсуна до Одеси, у 16 кілометрах від мису Тарханкут, “Веста” потонула, забравши із собою увесь екіпаж.

Місце загибелі корабля знайшли наприкінці 2015 року. Тепер співробітникам Чорноморського центру підводних досліджень належить його детально обстежити. Михайло Шевчук, заввідділу технічного забезпечення центру, говорить, що залишки корабля на глибині 52 метри сильно постраждали від тралового рибальства – корпус судна склався наче картковий будиночок.

Зараз археологи складають детальні плани того зіткнення та піднімають з морського дна окремі предмети. Досліджувати «Весту» допомагає підводна дистанційна відеокамера — «Гном». Серед знахідок експедиції – парадний посуд фабрики Кузнєцова, мідний посуд з камбуза, освітлювальні ліхтарі. Зразки мають потрапити на експозицію до Музею підводної археології у Феодосії.