2 min read

Біполярний розлад психіки може бути пов'язаний з біологією клітин

Біполярний розлад психіки може бути пов'язаний з біологією клітин

Вчені з підрозділу Масcачусетського технологічного інституту опублікували роботу, у якій вказали на можливий зв’язок між мутацією гену, білком та виникненням біполярного розладу психіки.

Це дослідження є одним з небагатьох, які здатні достатньо чітко пов’язати певний психічний розлад з причинами всередині клітин.

У пошуках пояснення феномену

Біполярний афективний розлад, або, як його раніше називали, маніакально-депресивний психоз – це психічне захворювання, при якому у хворого спостерігається чергування фаз пригніченості та апатії з фазами захоплення якоюсь ідеєю та гіперактивністю. Як і з більшістю психічних хвороб, ми досі досить погано уявляємо собі, які ж саме біологічні чинники змінюють психіку та псують людям життя.

І тим ціннішою є робота професора Еллі Недіві та її команди з Масcачусетського технологічного інституту. Дослідників зацікавив білок, що зветься CPG2. Він бере участь у регуляції глутаматних рецепторів нашого мозку. Ці крихітні ділянки нейронів відіграють ключову роль у надійності зв’язків між клітинами мозку. Тож цілком можливо, що саме в ному криється секрет виникнення біполярного розладу.

Щоби підтвердити чи спростувати це припущення команда вчених дослідила зразки мозкової тканини людей, що за життя страждали біполярним розладом. Усі зразки були зібрані в шести спеціалізованих сховищах. Крім того, для порівняння відбиралися зразки мозкової тканини людей, що страждали на захворювання шизофренічного спектра, а також здорових у психічному плані людей.

Лабораторний аналіз показав, що тільки у тій групі, де пацієнтам за життя було поставлено діагноз “біполярний розлад”, у зразках спостерігалася нестача білку CPG2. При цьому вміст інших білків, які регулюють синаптичні зв’язки, виявився таким самим, що й в інших групах.

Генетика та обережність

Далі дослідники звернулися до баз генетичних даних, аби розібратися у тому, які ж ділянки геному кодують синтез CPG2. Вони дійшли висновку, що на рівень CPG2 можуть впливати мутації в гені SYNE1.

Для перевірки цього припущення вчені отримали культуру нейронів з певними мутаціями гену SYNE1. Цих мутацій було декілька, і деякі з них могли комбінуватися між собою. Тож, порівнявши рівень CPG2 у зразках із мутаціями з результатами дослідження мозкових тканин людей, що страждали від біполярного розладу, було встановлено, що для двох комбінацій мутацій у цьому гені характерне зниження рівня CPG2. При цьому жодна з цих мутацій окремо до такого результату не призводила.

Дослідники залишаються достатньо обережними у своїх висновках. Попри те, що було нібито виявлено одразу декілька ланок зв’язку між генетичними мутаціями та захворюваннями, дослідники кажуть лише про кореляцію. Навіть сам механізм утворення передумов для аномально низького виробництва CPG2 достатньо складний, а можливо там мають місце ще якісь позагенетичні фактори. Власне, вчені підозрюють, що це характерно для усіх психічних хвороб.

Molecular Psychiatry (2019), doi: 10.1038/s41380-018-0314-z.