2 min read

Медаль Філдса 2018: курдський біженець отримав "Нобеля для математиків"

Медаль Філдса 2018: курдський біженець отримав "Нобеля для математиків"

Курдський біженець, який став професором Кембриджського Університету, став одним з чотирьох лауреатів престижної математичної премії – медалі Філдса.

Імена лауреатів були оголошені в бразильському Ріо-де-Жанейро, першому латиноамериканському місті, яке отримало право проводити такий захід.

“Я сподіваюсь, що ці новини викличуть посмішку на обличчях тих 40 мільйонів людей,”

– заявив, вказуючи на курдський народ, Каушер Біркар, 40-річний спеціаліст з алгебраїчної геометрії.

Біркар народився у поселенні в курдській провінції Маріван неподалік ірано-іракського кордону. За його словами, Курдистан був не найкращим місцем для дитини з пристрастю до математики.

Каушер Біркар - лауреат премії Філдса
Каушер Біркар на врученні Медалі Філдса. За декілька годин його нагороду вкрадуть у Ріо-де-Жанейро. Джерело: ICM

Після закінчення Тегеранського університету, де він замріяно дивився на портрети медалістів Премії Філдса, курдський математик отримав політичний притулок у Сполученому Королівстві та став відомим за свої математичні здібності.

“За часів, коли я навіть не уявляв зустріч з цими людьми до моменту, коли одного дня я отримаю медаль власноруч – я просто не міг уявити, що це стане реальністю,”

– розповів Біркар в інтерв’ю виданню Quanta Magazine.

Медаллю Філдса нагороджують математиків за визначні досягнення кандидатів у віці до 40 років. Зазвичай, нагороду отримують від двох до чотирьох людей кожні чотири роки.

Підступні рівняння

Інший лауреат, Алессіо Фігаллі, італійський математик з Вищої технічної школи Цюриха, також має цікаву історію старту своєї академічної кар’єри, однак з дещо інших причин.

“До вступу до Вищої школи, його єдиним захопленням був футбол,”

зазначається в повідомленні Міжнародного математичного конгресу.

Усе змінилося, коли Фігаллі взяв участь у Міжнародні математичній олімпіаді. Так він розкрив у собі пристрасть до математики, яка згодом зробила його найкращим в обчисленнях варіацій та диференційних рівнянь з частинними похідними.

Фігаллі жартує, що одне рівняння все ще не дає йому спокою:

“У мене є робота на наступні 30 чи 40 років. Але є одна проблема, яку я дуже сподіваюсь незабаром вирішити: це я та моя дружина, яке живе у тому ж місті”.

Німецький математик Пітер Шольц отримав нагороду за свої досягнення в арифметичній алгебраїчній геометрії. Він зазначає, що викликам, які перед ним постають в математиці, ніколи не буде кінця.

Математик Пітер Шольц. Джерело: ICM

“Існує нескінченне число проблем,”

– каже 30-річний математик з Боннського університету –

“Щойно ви вирішуєте проблему, з’являється 10 нових.”

Четвертим лауреатом став Акшай Венкатеш, австралійський вундеркінд індійського походження, отримав свій ступінь бакалавра, коли йому було лише 13 років.

Нині Венкатешу 36 років. Він працює у Стенфордському університеті над теорією чисел та описує свою роботу як творчість.