2 min read

Мозок людини створює велику кількість нервових клітин - до самої старості

Мозок людини створює велику кількість нервових клітин - до самої старості

Ваш мозок може успішно створювати нові нервові клітини, навіть у похилому віці.

У новому дослідженні, опублікованому у журналі Cell Stem Cell, стверджується, що сімдесятирічні люди мають таку ж кількість “молодих” нервових клітин (нейронів) у зонах мозку, пов’язаних з пам’яттю, як підлітки та молоді дорослі.

Це означає, що гіпокамп – ділянка, яка бере участь у формуванні пам’яті – невпинно створює нові нейрони впродовж усього життя людини.

Нейрогенез у мозку: приблизна така сама кількість нових нейронів (крапки) спостерігається у гіпокампі людей у віці 20-30 років (три гіпокампи у верхньому ряду), як і у віці 70-ти років (нижній ряд). Джерело: M. Boldrini / Columbia University

Попередня робота дійшли висновку, що утворення нових нейронів у гіпокампі припиняється у нашому дитинстві. Однак цього разу дослідники провели більш ґрунтовне дослідження та довели практично протилежне. Зрештою, так працює наука.

Диявол у деталях

Вивчення нейрогенезу є важливим елементом пазлу, який може пояснити зміни у мозку людини впродовж її життя, зокрема виникнення депресії, стресу та втрати пам’яті у похилому віці.

На думку Йонаса Фрісена, нейробіолога з Каролінського інституту у Стокгольмі, який не брав безпосередньої участі у дослідженні, “диявол криється у деталях“. Фрісен вважає, що суперечності між двома дослідженнями могли виникнути у незначних відмінностях методологій – як дослідники зберігали мозок та як рахували кількість нейронів. За його словами, це

“найбільш ретельне дослідження на сьогодні.”

Вчені дослідили гіпокампи у мізках 17 чоловіків та 11 жінок віком від 14 до 79 років, тіла яких були піддані розтину. На відміну від попереднього дослідження, де дослідники спиралися на органи донорів без медичної історії, у цьому випадку науковці знали, що ніхто з донорів не мав психічних розладів або хронічних захворювань у минулому.

Щоби прослідкувати ознаки утворення нових нейронів, дослідники почали пошук конкретних білків, які виробляються нейронами на визначених стадіях свого розвитку. Білки-маркери допомогли побачити загальну картину активності новонароджених нервових клітин у зубчастій звивині – зоні гіпокампа, де народжуються нейрони.

Старі мізки не ідеальні

Результати все ж показали, що кількість нервових стовбурових клітин є дещо меншою у людей за 70 років, однак, навіть мізки людей похилого віку містили тисячі цих клітин. Водночас, кількість молодих нейронів на проміжній та дорослій стадіях розвитку була практично однаковою у людей усіх вікових категорій.

Команда дослідників на чолі з Маурой Болдріні з Колумбійського університету встановила, що у молодих людей та людей у віці за 70 років мозок містить однакові рівні “молодих” нейронів у гіпокампі. Фото: Nathan Anderson

Якщо відійти від гіпокампа, у похилому віці здорові мізки все ж показали ознаки деградації. Інтенсивність утворення нових кровоносних судин та нейропластичність, або здатність мозку до побудови нових зв’язків між нейронами, були значно нижчими.

Однак вчені поставилися до результатів досить обережно. У своєму дослідження вони використовували частинки мозку, на яких можна вивчати структуру, але не активність органу.

Якщо нейрони продовжують активно утворюватись навіть у мозку сімдесятирічних, у дослідників буде шанс перейти до інших частин цього складного органу. Зрештою, ми на вірному шляху до вирішення дуже складних проблем, пов’язаних з дегенеративними захворюваннями мозку, адже наразі ми знаємо про причини їхнього розвитку критично мало.

Cell Stem Cell (2018), doi: 10.1016/j.stem.2018.03.015