2 min read

Бактерії проти раку: хто кого?

Бактерії проти раку: хто кого?

Між бактеріями, які орендують місце в нашому тілі, та онкозахворюваннями є певний зв’язок. Принаймні, так вважають дослідники з Абердинського університету.

Останні дослідження біологів вказують на складні відносини нашого організму з бактеріями, що його населяють.

Більша частина клітин в нас – це бактерії! Мікроорганізмів, що живуть в нашому тілі вдесятеро більше, ніж наших власних клітин. Хоча їхня маса не перевищує 3%, вона може сягати 2,7 кг для людини вагою 90 кг.

Поганий настрій? Бактерії лінуються синтезувати нейромедіатор серотонін. Болить живіт? Якісь погані бактерії вдерлися на територію хороших. Замало енергії? Певно, ви поганий господар своєї мікрофлори. Вчені не виключають, що стан мікрофлори пов’язаний також і з онкозахворюваннями.

Дослідники не мають доказів, що стан мікрофлори може спричиняти рак. Втім, мікробіом впливає, ба більше – формує, імунітет. Останній безпосередньо пов’язаний із ризиками онкозахворювань. Отже, бактерії не відповідальні за рак, але є частиною системи, яка йому протистоїть.

Рак та погана мікрофлора

Між бактеріями, які орендують місце в нашому тілі, та онкозахворюваннями є певний зв’язок. Принаймні, так вважають дослідники з Абердинського університету.

Якби ми вивели за цими випадками статистику, то виявили б позитивну кореляцію між поганою мікрофлорою та онкозахворюваннями. Втім, на думку дослідників, цей зв’язок непрямий. До слова, так само, як протяг та нежить.

Мікробіолог за роботою. Ілюстративне фото.

Інша справа – злоякісні пухлини товстого кишківника та прямої кишки. Виявляється, деякі відходи «місцевої» мікрофлори можуть посилювати ріст пухлин, а інші – навпаки пригнічувати. Схожі висновки було отримано для раку грудей та печінки. Річ у тім, що бактерії можуть виділяти речовини, що пошкоджують ДНК. Такі результати показали дослідження на мишах.

Однак бактерії точно відповідальні за чутливість до терапії раку. По-перше, багато агресивних ліків можуть викликати порушення мікрофлори та, як наслідок, діарею. А по-друге, можливо, незабаром вчені запропонують лікарям спосіб, як можна збільшувати успіх терапії за допомогою бактерій та уникнути неприємних побічних ефектів. У цьому вчені також переконались на лабораторних тваринах.

Після перенесення бактерій до мієлоїдних клітин, пов’язаних з пухлиною, ці клітини «увімкнули» механізми імунітету, які сприяють антипухлинній терапії. В іншому дослідженні бактерії допомогли клітинам імунітету (Th1) краще запам’ятовувати, що потрібно робити. Адже щоб одужати від раку, необхідно допомогти вродженому імунітету.

У деяких випадках, щоби подолати рак, деякі клітини імунітету, антигени (CTLA-4) та рецептори (PD-1) було необхідно пригнічувати. Тож вчені використали бактерії для перевірки їхньої здатності впливати на цей процес. Дослідники виявили, що пацієнти, мікрофлора шлунка яких була порушена антибіотиками, сприймали терапію гірше. В іншій спробі це перевірити дослідники годували мишей досить популярними Bifidobacterium, і виявили, що розвиток пухлин у таких мишей відбувався повільніше за контрольну групу, яка бактерій не отримувала.

Сучасні методи не враховують стан мікробіому під час терапії раку. Однак нові дослідження продовжують виявляти зв’язки. Поки ми чекаємо на чергові висновки варто не забувати годувати своїх бактерій клітковиною. Цілком можливо, що вони відповідальні за значно більшу кількість процесів у нашому тілі, ніж ми вважали раніше.