1 min read

Ракові клітини використовують власні токсичні відходи для прискорення свого роз?

Ракові клітини використовують власні токсичні відходи для прискорення свого роз?

Ракові клітини володіють здатністю повторно використовувати відходи свого обміну речовин. Про це свідчить нове дослідження, проведене в лабораторіях Гарвардської медичної школи.

У процесі використання білків у клітинах формуються токсичні побічні продукти. Здорові клітини спрямовують їх до печінки, яка й перетворює ці речовини на сечовину.  Але багато пухлин не мають кровоносних судин, необхідних для виведення отруйних відходів. Саме тому аміак накопичується поблизу ракових утворень.

Клітини раку молочної залози Джерело: National Cancer Institute

Ракові клітини перетворюють аміак на амінокислоти

Колектив учених на чолі з Марсією Хаігіс нещодавно повідомили про те, що аміак який накопичується навколо пухлин, використовується клітинами для синтезу власних амінокислот. Засвоєння аміаку забезпечує фермент глуматдегідрогенеза. Вторинні реакції ж допомагають використовувати поглинутий азот для синтезу таких амінокислот, як пролін та аспартат. Позначені радіоактивними мітками хімічні елементи аміаку були виявлені у більш ніж 200 різних сполуках організму.

Біохімічна зброя проти ракових пухлин?

За даними дослідників, ракові клітини ефективно засвоюють до 57% власних аміачних відходів. Виділені культури ракових клітин, які мали в середовищі надлишок аміаку, збільшували свій об’єм на 50 % швидше, ніж ті, які були його позбавлені.

Цей процес рециркуляції дозволяє уникати токсичної дії побічних продуктів обміну речовин й навіть використовувати їх для пришвидшення власного розвитку.

На думку дослідників, отримані результати не лише показують нам біологічну роль аміаку у розвитку ракових захворювань, але й можуть стати основою розробки нових стратегій лікування, спрямованих на уповільнення росту пухлин.

J. B. Spinelli et al., Science (2017), DOI: 10.1126/science.aam9305