2 min read

Знищення коралів лишає людство беззахисним перед ураганами

Знищення коралів лишає людство беззахисним перед ураганами

Рівновагу на шальках терезів біосфери легко порушити необдуманими кроками. Протягом останніх століть люди кардинально змінили морські узбережжя, що призвело до катастрофічних наслідків.

Ми спостерігаємо втрату критично важливих видів: устриць, коралів та мангрових дерев. Невдовзі це призведе до суттєвих змін у структурі екосистем, зменшить продуктивність прибережних видів рибного промислу, якість води та захист перед стихією.

Ексосистема Флоридського рифу. Джерело: floridakeys.noaa.gov

Виявляється, що саме морські рифи є першою ланкою захисту берегової лінії, яка “гасить” силу штормів.

За 240 років 52% рифів біля узбережжя Флориди було втрачено

Британські мапи з вісімнадцятого століття демонструють нам драматичні втрати коралів з приморських екосистем Флориди.

Зникнення коралових рифів біля узбережжя Флориди. Джерело: Loren McClenachan

Лорен МакКліначан з коледжу Колбі в місті Вотервіль, штат Мен, та її колеги проаналізували детальні карти узбережжя Флориди, підготовлені британськими морськими картографами між 1773 і 1775 роками. Вони ідентифікували 143 коралові рифи на двох мапах, що охоплюють ділянку узбережжя довжиною понад 180 км.

Зникнення коралів – результат змін клімату та діяльності людини

Вчені вважають, що ключові порушення коралових оселищ розпочалися на початку ХХ століття. Дренажні та земельні роботи у період 1906 – 1914 р., пов’язані з будівництвом залізничних шляхів між довколишніми островами, призвели до часткової ізоляції колоній поліпів від приберегової зони.

Ізотопний аналіз показав екстремальне збільшення солоності води між 1907 та 1910 роками. Історичні моделі флуоресценції коралів демонструють зниження надходження до рифів прісної води на цілих 59% між 1912 і 1931 роками. Зростання рівня океану та шалена сила нищівних ураганів зруйнували прибережні мангрові ліси, що призвело до потрапляння у воду величезної кількості органічних сполук.

Острови Карибського басейну до та після урагану Ірма.
Острови Карибського басейну до та після урагану Ірма. Джерело: NASA Earth Observatory

Порівнюючи дані карти з сучасними даними, за оцінками команди науковців, з 1770-х років було втрачено 52% рифів. Але ще страшніші показники щодо живих коралів – констатується загибель більше 90% колоніальних поліпів протягом останніх десятиліть.

Погляд на проблему збереження видів з позицій минулих століть знімає з нашої цивілізації рожеві окуляри, в яких часто переоцінюються невеликі успіхи сучасних природоохоронних програм.

Science Advances (2017), doi: 10.1126/sciadv.1603155