8 min read

Питання та відповіді про коронавірусну інфекцію COVID-19

Питання та відповіді про коронавірусну інфекцію COVID-19

Пропонуємо переклад матеріалів Всесвітньої організації охорони здоров’я на тему поширення нового вірусу COVID-19.

Що таке коронавірус?

Коронавірусами називають велику родину вірусів з доведеними хвороботворними властивостями щодо людей або тварин. Відомо, що ряд коронавірусів здатний викликати у людини респіраторні інфекції в діапазоні від звичайної застуди до більш серйозних станів, таких як близькосхідний респіраторний синдром (БСРС) і важкий гострий респіраторний синдром (ВГРС). Останній з нещодавно відкритих коронавірусів викликає захворювання COVID-19.

Що таке COVID-19?

COVID-19 – інфекційне захворювання, викликане останнім з нещодавно відкритих коронавірусів. До спалаху інфекції в китайському місті Вухань в грудні 2019 року про новий вірус і захворюванні нічого відомо не було.

Які симптоми COVID-19?

До найпоширеніших симптомів COVID-19 відносяться підвищення температури тіла, втомлюваність та сухий кашель. У низки пацієнтів можуть відзначатися різні болі, закладеність носа, нежить, фарингіт або діарею. Як правило, ці симптоми розвиваються поступово та носять слабко виражений характер. У деяких інфікованих осіб не виникає будь-яких симптомів або поганого самопочуття. У більшості людей (близько 80%) хвороба закінчується одужанням, при цьому специфічних лікувальних заходів не вимагається. Приблизно в одному з шести випадків COVID-19 виникає важка симптоматика з розвитком дихальної недостатності. У літніх людей, а також осіб з наявними соматичними захворюваннями, наприклад, артеріальною гіпертензією, захворюваннями серця або діабетом, ймовірність тяжкого перебігу захворювання вища. При наявності підвищеної температури тіла, кашлю та утрудненого дихання слід звертатися за медичною допомогою.

Як поширюється вірус?

Заразитися 2019 nCoV можна від інших людей, якщо вони інфіковані вірусом. Захворювання може передаватися від людини до людини через дрібні краплі, які виділяються з носа або рота хворого COVID-19 при кашлі або чханні. Ці краплі потрапляють на навколишні предмети та поверхні. Інші люди можуть заразитися в результаті дотику спочатку до таких предметів або поверхонь, а потім – до очей, носа або рота. Крім того, зараження може відбутися при вдиханні дрібних крапель, які виділяються при кашлі або чханні людини з COVID-19. З цієї причини важливо триматися від хворої людини на відстані більш як 1 метра.

Чи передається вірус, який викликає COVID-19, через повітря?

Згідно з наявними науковими даними, вагомішим фактором передачі, ніж повітря, є саме дрібні краплі, що виділяються з дихальних шляхів. Див. Відповідь на попереднє запитання «Як поширюється вірус?»

Чи можна заразитися COVID-19 від людини, у якого не спостерігається ніяких симптомів?

Переважно вірус поширюється через краплі, що виділяються з дихальних шляхів людини при кашлі або чханні. Ризик зараження від людини, що не має ніяких симптомів, вкрай низький. З іншого боку, у багатьох людей симптоми COVID-19 бувають виражені дуже слабо. Це особливо властиво для ранніх стадій захворювання. Таким чином, ризик передачі COVID-19 від людини, яка не відчуває себе хворим і має тільки слабкий кашель, існує.

Чи можу я заразитися COVID-19 через фекалії хворої людини?

Певно, ризик зараження 2019 nCoV через фекалії інфікованої людини є низьким. Згідно з даними попередніх досліджень, вірус в ряді випадків може бути виявлений у фекаліях, проте подібний механізм передачі не грає провідну роль в нинішній спалах захворювання. Подібний ризик не можна повністю відкинути, і це ще раз підтверджує важливість регулярного миття рук після користування туалетом та перед вживанням їжі.

Як я можу захистити себе і запобігти поширенню захворювання?

Заходи індивідуального захисту для всіх

Слідкуйте за актуальною інформацією про спалах, яку можна знайти на веб-сайті ВООЗ, а також отримати від національних і локальних представників служб громадської охорони здоров’я. У багатьох країнах світу зареєстровані випадки зараження COVID-19, а в деяких – спалахи захворювання. Владі Китаю, а також ряду інших країн, в яких були зафіксовані спалахи, вдалося сповільнити поширення захворювання або повністю його зупинити. Проте ситуація як і раніше непередбачувана, у зв’язку з чим слід залишатися в курсі останніх подій.

Дотримуючись простих запобіжних заходів, ви можете знизити ризик зараження або розповсюдження COVID-19:

 • ✔️Регулярно обробляйте руки спиртовмісним засобом або мийте їх з милом. Навіщо це потрібно? Якщо на поверхні рук присутній вірус, то обробка рук спиртовмісним засобом або їм омилювання вб’є його.
 • ✔️Тримайтеся на відстані не менше одного метра від людей, що кашляють або чхають. Навіщо це потрібно? При кашлі або чханні з носа або рота виділяються дрібні краплі, що містять вірус, і які людина поширює навколо себе. Перебуваючи занадто близько до такої людини, ви ризикуєте вдихнути ці краплі та заразитися, зокрема й коронавірусною інфекцією, якщо людина хвора COVID-19.
 • ✔️За можливості, не чіпайте руками очей, носа та рота. Навіщо це потрібно? Руки торкаються багатьох поверхонь, і на них може бути присутнім вірус. Опинившись на руках, вірусні частинки можуть потрапляти в очі, ніс або рот. З цих частин тіла вірус може поширюватися організмом та викликати захворювання.
 • ✔️Як вам, так і людям довкола слід суворо дотримуватися правил респіраторної гігієни. Для цього необхідно прикривати рот або ніс згином ліктя або серветкою при кашлі або чханні. Використану серветку потрібно відразу ж викинути. Навіщо це потрібно? Вірус передається через дрібні краплі. Суворо дотримуючись правил респіраторної гігієни, ви можете захистити оточення від таких вірусних захворювань, як ГРВІ, грип та COVID-19.
 • ✔️Якщо ви себе погано почуваєте, залишайтеся вдома. При підвищенні температури, появі кашлю чи ускладненому диханні якомога швидше звертайтеся за медичною допомогою. Слідкуйте за вказівками місцевих органів охорони здоров’я. Навіщо це потрібно? У центральних та місцевих органів охорони здоров’я є найактуальніша інформація про ситуацію в районі вашого проживання. Своєчасне звернення за медичною допомогою дозволить медичним фахівцям оперативно спрямувати вас до відповідної лікувальної установи. Крім того, ви тим самим убезпечите себе та допоможете запобігти поширенню вірусних та інших інфекцій.
 • ✔️Слідкуйте за оновленням списку зон високого ризику по COVID-19 (міста або райони, в яких зазначено широке поширення COVID-19). По можливості утримайтеся від поїздок, особливо якщо ви є літньою людиною або страждаєте діабетом, захворюваннями серця та легень. Навіщо це потрібно? У цих районах ви піддасте себе підвищеному ризику зараження COVID-19.

Заходи індивідуального захисту для тих, хто нещодавно (за останні 14 днів) відвідував регіони поширення COVID-19

 • ✔️Дотримуючись вказівок, наведених вище («Заходи індивідуального захисту для всіх»)
 • ✔️Якщо ви нездужали, залишайтеся вдома до одужання, навіть якщо у вас слабо виражені симптоми захворювання, наприклад головний біль, субфебрильна температура (37,3 ° C або вище) або невеликий нежить. Якщо ви просите когось приносити вам продукти та ходити за вас в магазин, користуйтеся маскою, щоб не заразити цю людину. Навіщо це потрібно? Утримуючись від контакту з людьми довкола і не відвідуючи лікувальні установи, ви допомагаєте цим установам працювати ефективніше та захищаєте себе й інших від можливого зараження COVID-19 або іншими вірусними інфекціями.
 • ✔️Якщо у вас підвищена температура тіла, кашель та ускладнене дихання, не відкладайте звернення за медичною допомогою, адже саме ці симптоми можуть бути викликані респіраторною інфекцією або іншим серйозним захворюванням. Негайно зверніться до медичного закладу та повідомте медичного фахівця про всі останні дані по поїздках або контактах з подорожніми людьми. Навіщо це потрібно? Своєчасне звернення за медичною допомогою дозволить медичним фахівцям оперативно направити вас до відповідної лікувальної установи. Крім того, це допоможе профілактиці ймовірного поширення COVID-19 та інших вірусних інфекцій.

Наскільки мені варто побоюватися зараження COVID-19?

Рівень ризику визначається місцем вашого перебування, а точніше наявністю або відсутністю спалаху захворювання в цьому районі. Для більшості людей в більшості регіонів ризик зараження COVID-19 як і раніше малий. Проте в деяких частинах світу (містах або районах) захворювання продовжує поширюватися. Ризик зараження вище для тих, хто проживає в таких районах або відвідує їх. Уряди країн та органи управління охороною здоров’я приймають енергійні заходи реагування на кожен новий випадок зараження COVID-19. При наявності введених на місцевому рівні обмежень на поїздки, пересування або масові заходи дотримуйтесь цього режиму. Підтримуючи заходи з контролю за поширенням захворювання, ви можете скоротити ризик зараження або розповсюдження COVID-19.

Як свідчить приклад Китаю та групи інших країн, в наших силах обмежити поширення спалахів захворювання та зупинити передачу інфекції. На жаль, спалахи можуть швидко виникати в нових осередках. Важливо залишатися в курсі подій в вашому регіоні або регіоні, який ви плануєте відвідати.

Чи є COVID-19 предметом для занепокоєння?

Ми можемо направити наші зусилля в конструктив та вжити заходів щодо захисту власного здоров’я, здоров’я наших близьких та людей в нашій громаді. Найголовнішим та першочерговим заходом є регулярне та ретельне миття рук, а також дотримання правил респіраторної гігієни. По-друге, необхідно стежити за розвитком подій та дотримуватися рекомендацій місцевих органів управління охороною здоров’я, в тому числі дотримуватися введених ними обмежень на поїздки, пересування або масові заходи.

Кому загрожує ризик важкого перебігу хвороби?

Наші відомості про COVID-19 ще не повні, але частіше важкий перебіг хвороби відзначається у літніх людей, а також у людей з наявними соматичними захворюваннями (наприклад, артеріальною гіпертензією, захворюваннями серця, легенів, раком або діабетом).

Чи є антибіотики ефективним засобом профілактики та лікування інфекції 2019 nCoV?

Ні. Антибіотики не діють на віруси, вони впливають лише на бактеріальні інфекції. Захворювання COVID-19 має вірусну природу, тому антибіотики неефективні. Не слід користуватися антибіотиками для профілактики або лікування COVID-19. Їх застосування допускається тільки за призначенням лікаря для лікування бактеріальної інфекції.

Чи існують наразі лікарські препарати або терапія, що дозволяють попереджати або лікувати COVID-19?

Ряд засобів західної медицини, а також традиційних народних або домашніх засобів може сприяти поліпшенню самопочуття та полегшенню симптомів захворювання COVID-19, проте, наразі відсутні фактичні дані, які б могли свідчити про те, що дія будь-якого з наявних препаратів дозволяє запобігти або лікувати дане захворювання. ВООЗ не рекомендує проводити самолікування за допомогою будь-яких лікарських препаратів, зокрема антибіотиків, з метою профілактики або лікування інфекції COVID-19. Воднчоас, ведуться клінічні випробування ряду засобів як західної, так і традиційної народної медицини. ВООЗ продовжить публікувати оновлені відомості по мірі появи клінічних даних.

Це той самий вірус, який викликає атипову пневмонію (ВГРС)?

Ні. Вірус, що викликає COVID-19, належить до того ж сімейства вірусів, що і збудник важкого гострого респіраторного синдрому, але це інший вірус. ВГРС-КоВ небезпечніший, але менш заразний у порівнянні зі збудником COVID-19. З 2003 року спалахів ВГРС не виникало ніде у світі.

Чи варто носити маску, щоби захистити себе?

Вам слід носити маску лише в тому випадку, якщо у вас є симптоми COVID-19 (особливо кашель) або якщо ви здійснюєте догляд за людиною, яка може бути хвора на COVID-19. Одноразові маски не можна використовувати повторно. Якщо у вас немає симптомів захворювання або ви не здійснюєте догляд за хворою людиною, використання маски буде нераціональним. Нині у світі відзначається дефіцит масок, тому ВООЗ закликає всіх до ощадливого використання.

До переліку найбільш ефективних заходів захисту власного здоров’я та здоров’я людей довкола від COVID-19 відноситься часте миття рук, прикривання носа і рота згином ліктя або серветкою при кашлі, а також підтримання дистанції не менше 1 метра з людьми, які кашляють або чхають.

Скільки триває інкубаційний період COVID-19?

Інкубаційний період – це період часу між зараженням та появою клінічних симптомів хвороби. Згідно з більшістю оцінок, тривалість інкубаційного періоду COVID-19 коливається в межах від 1 до 14 днів і найчастіше становить близько п’яти днів. Ці оцінки будуть уточнюватися в міру надходження нових даних.

Чи може людина заразитися COVID-19 від тварини?

Коронавіруси охоплюють велике сімейство вірусів, які поширені серед тварин. Зараження людей цими вірусами з подальшою передачею іншим людям відбувається час від часу. Наприклад, встановлений факт зараження людей ВГРС-КоВ від африканських ссавців роду віверових, а БСРС-КоВ – від одногорбих верблюдів. Можливе джерело 2019 nCoV серед тварин поки не встановлено.

В якості запобіжного індивідуального захисту, наприклад, при відвідуванні ринків, на яких торгують живністю, слід уникати безпосереднього контакту з тваринами, а також контакту з поверхнями, з якими стикаються тварини. Слід суворо дотримувати правил забезпечення безпеки харчових продуктів. При роботі з сирим м’ясом, молоком, органами тварин слід виявляти обережність, щоб уникнути перехресного забруднення інших продуктів, які не пройшли термічну обробку, і, крім того, слід утримуватися від вживання сирих або напівсирих продуктів тваринного походження.

Чи можу я заразитися COVID-19 від домашньої тварини?

Відомо про один випадок інфікування собаки в Гонконзі, проте, на цей момент дані про можливість зараження COVID-19 від собак, кішок або інших домашніх тварин відсутні. COVID-19 переважно поширюється через зважені в повітрі частки, які утворюються, коли хвора людина кашляє, чхає чи розмовляє. Щоб убезпечити себе, необхідно часто та ретельно мити руки.

Як довго вірус виживає на поверхнях?

Тривалість виживання вірусу 2019 nCoV на поверхнях поки точно не встановлена, проте передбачається, що за цим параметром він схожий з іншими представниками сімейства коронавірусів. За даними досліджень (включаючи попередні про збудника COVID-19), вірус зберігає життєздатність на поверхнях від декількох годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від ряду умов (наприклад, тип поверхні, температури та вологості навколишнього середовища).

Якщо ви підозрюєте, що на якийсь поверхні може бути присутнім вірус, для знищення мікроорганізмів і захисту себе та людей поряд обробіть її звичайним засобом для дезінфекції. Не забувайте обробляти руки спиртовмісним засобом або мити їх з милом. Не торкайтеся очей, рота або носа.

Чи безпечно отримувати посилки з району, в якому зареєстровані випадки захворювання COVID-19?

Так. Імовірність того, що інфекція може передаватися від хворої людини через замовлені товари, низька, так само як і ризик зараження вірусним збудником COVID-19 від пакування, яке піддавалася переміщенню, перевезення і перебувала під впливом різних погодних та температурних умов.

Чого мені не слід робити?

Нижченаведені заходи НЕ ДОПОМАГАЮТЬ боротися з COVID-19 і можуть завдати шкоди:

 • ❌ паління;
 • ❌ одночасне носіння декількох масок;
 • ❌ антибіотики (див. Чи існують наразі лікарські препарати або терапія, що дозволяють попереджати або лікувати COVID-19?).

Якщо у вас висока температура, кашель та ускладнене дихання, для зменшення ризику ускладнення інфекції необхідно якомога швидше звернутися за медичною допомогою і повідомити медичного фахівця про відвідані останнім часом місця.

Ви знайдете актуальну інформацію від МОЗ України за посиланням. Бережіть себе!