Хаябуса-2 вийшов на орбіту біля астероїда Рюгу. Що далі?

ISAS/JAXA

У четвер, 28 червня 2018 року, японський космічний апарат Хаябуса-2 досяг астероїда Рюгу (1999 JU3) та вийшов на його орбіту. Тепер він займеться вивченням цього космічного тіла, спуститься до його поверхні та спробує надіслати назад на Землю не менш як 1 грам речовини з його поверхні.

Слідами Хаябуси

Буває так, що вчені ставлять перед собою надзвичайно амбітні цілі, і, тим не менш, досягають повного успіху. Тоді перед дослідниками відкривається нове поле для діяльності. А буває й так, що проект, який було заплановано на межі можливостей, виявляється успішним лише частково. Але це ще більше спонукає дослідників до нових спроб.

Саме так сталося з японською програмою Хаябуса. На цей апарат вагою усього у 510 кілограмів було покладено одразу кілька неймовірних завдань. По-перше, він повинен був стати одним із перших апаратів, який використовував іонні маршеві двигуни. По-друге, він не просто мав сфотографувати зблизька астероїд Ітокава, але й висадити на нього мікроровер. По-третє, він мав сам сісти на астероїд узяти зразки ґрунту та повернути їх на Землю.

Хаябуса над астероїдом Ітокава
Хаябуса над астероїдом Ітокава 19 листопада 2005 року. Джерело: ISAS / JAXA

Але в 2005 році усе пішло шкереберть. Робот, який призначався для висадки, не зміг правильно торкнутися поверхні астероїда та відлетів у космос. У самого Хаябуси не спрацювала правильно система забору зразків і відбувся збій комп’ютера, внаслідок чого зв’язок із апаратом було втрачено на півроку. До того ж із проблемами працювали іонні двигуни.

До палацу морського дракона

Зрештою, через сім років замість запланованих чотирьох апарат таки зміг дістатися Землі та скинути капсулу, у якій виявилося усього кілька часток матеріалу з астероїда. Головним здобутком цієї місії стали не ті декілька піщинок, що доставив Хаябуса, а й досвід боротьби з проблемами, який дістали спеціалісти японського космічного агентства JAXA під час боротьби за успіх місії.

Дослідники JAXA забира.ють капсулу зі зразками Хаябуси
Капсула зі зразками астероїда Ітокава з космічного апарата Хаябуса приземлилася у австралійській пустелі 13 червня 2010 року. Джерело: JAXA

Тож вони вирішили надіслати майже ідентичний апарат до іншого навколоземного астероїда, який до того навіть не мав власного імені. Тільки цього разу інженери врахували у конструкції міжпланетної станції увесь досвід попередньої невдачі.

У грудні 2014 року Хаябуса-2 стартував. За час своєї 3,5-річної подорожі він встиг здійснити гравітаційний маневр біля Землі, щоби набрати додаткову швидкість. А його ціль отримала назву “Рюгу” – на честь підводного палацу Рюгу-Дзьо, у якому, відповідно до японської казки мешкає морський дракон Рюдзін.

Що має зробити Хаябуса-2

І ось вже Хаябуса-2 вийшов на 20-кілометрову орбіту навколо Рюгу. Сам  астероїд має діамантоподібну форму і розмір біля одного кілометру. Зараз астероїд перебуває на відстані 285 мільйонів кілометрів від Землі.

Астероїд Рюгу (Ryugu)
Оптична навігаційна камера Хаябуси-2 зняла астероїд Рюгу (Ryugu) 26 червня 2018 року. Наразі Рюгу віддалений від Землі на відстань близько 285 мільйонів кілометрів. Джерело: JAXA, University of Tokyo and collaborators

Хаябуса-2 активно фотографує його, а дослідники вдивляються у кратери та скелі, які досі не бачила жодна людина.

Хаябуса-2 буде досліджувати Рюгу до жовтня. Після цього він спробує спустити на поверхню астероїда франко-німецький ровер MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout), а потім і сам підійде до поверхні астероїда, щоб захопити трохи його речовини. Цього разу вчені впевнені, що їм вдасться доставити на Землю не менш як 1 грам речовини з астероїда.

Фактично Хаябуса-2 повинен у повній мірі виконати все те, що не вдалося його попереднику. Якщо його місія завершиться успіхом, то виникнення та еволюцію астероїдів набагато більше, а сам Хаябуса-2 стане сьомим космічним апаратом, який доставить на Землю зразки іншого небесного тіла Сонячної системи.

Лишається лише сподіватися, що зробить він це набагато швидше за рибалку Урасіму Таро з японської казки. Останній зміг повернутися з палацу володаря морів з коробкою, подарованою йому донькою дракона. Однак виявив, що на Землі за час його подорожі минуло 700 років.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Total
4
Shares
4 Shares:
1 comment

Обговорення закрито.

Перегляньте також
Астрофізика та твори Ван Гог
Далі

Унікальний інфрачервоний знімок центру нашої галактики нагадує картину Вінсента ван Гога

Астрономам вперше вдалось створити детальну карту магнітних полів, які оточують надмасивну чорну діру у центрі нашої галактики.