2 min read

Ізоляція під час COVID-19: вібрації Землі зменшилися майже вдвічі

Ізоляція під час COVID-19: вібрації Землі зменшилися майже вдвічі

Відсутність людської активності під час карантину призвела до зниження вібрацій, пов’язаних з людиною, на Землі в середньому на 50% за період з березня по травень 2020 року.

Цей тихий період, спричинений загальним глобальним ефектом заходів соціального відсторонення, зменшенням активності ринку послуг та промисловості, а також скороченням туристичних подорожей є найдовшим та найбільш вираженим тихим періодом сейсмічного шуму в історії.

Глобальне спостереження за Землею

Нове дослідження під керівництвом Королівської обсерваторії Бельгії та п’яти інших установ у всьому світі, зокрема Імперського коледжу Лондона, показало, що зменшення «сейсмічного шуму», спричиненого людьми, було вираженим у більш густонаселених районах.

“Цей період є найдовшим та найбільшим затуханням сейсмічного шуму, спричиненого людиною, оскільки ми почали детально стежити за Землею за допомогою широких мереж моніторингу сейсмометрів”,

– каже співавтор дослідження доктор Стівен Гікс з Департаменту науки та техніки Землі Імперіалу.

Сейсмометри вказують, що сейсмічний шум викликається вібраціями всередині Землі, які поширюються як хвилі. Хвилі можуть бути спровоковані землетрусами, вулканами та вибухами, а також щоденною діяльністю людини: подорожами та промисловістю.

Хоча до 2020 року не спостерігається скорочення землетрусів, падіння сейсмічного шуму, спричинене людиною, є безпрецедентним.

Створений людиною шум зазвичай затухає в спокійні періоди, наприклад, протягом Різдва, Нового року та Китайського Нового року, а також у вихідні та вночі. Однак падіння вібрацій від початку COVID-19 деякі дослідники називають «антропопаузою».

Для збору даних дослідники розглядали сейсмічні дані з глобальної мережі 268 сейсмічних станцій у 117 країнах та виявили значне зниження шуму у порівнянні з попереднім набором даних зі 185 станцій. Починаючи з Китаю, наприкінці січня 2020 року, продовжуючи Європою та рештою світу з березня по квітень 2020 року, дослідники відстежували «хвилю» спокою в період з березня по травень, коли у світі вживались заходи з самоізоляції.

Розташування сейсмічних станцій у всьому світі. Розмір символу масштабується оберненою щільністю населення (28), щоб підкреслити станції, розташовані у віддалених районах.

Географія дослідження

Найбільші падіння коливань спостерігалися в найбільш густонаселених районах, таких як Сингапур та Нью-Йорк, але невеликі коливання виникали також у віддалених районах, таких як Чорний ліс Німеччини та Рунду в Намібії.

Громадянські сейсмометри, які, як правило, вимірюють більш локалізований шум, відзначили суттєві зміни коливань навколо університетів та шкіл біля Корнуолла, Великобританія та Бостона, США – наразі зафіксоване на 20% більше падіння у шумі, аніж під час шкільних канікул.

До прикладу, на Барбадосі, де карантинні дії збіглися з туристичним сезоном, спостерігалося зниження рівня шуму на 50%. Це зійшлося з даними про рейси, які пропонували туристам повернутися додому за кілька тижнів до офіційного оголошення карантину.

За останні кілька десятиліть сейсмічний шум поступово збільшувався у міру зростання економіки та населення планети.

Різкі зміни в повсякденному житті, викликані пандемією, дали унікальну можливість вивчити їхній вплив на навколишнє середовище, наприклад, простежити дані щодо скорочення викидів та забруднення атмосфери. Зміни також дали нам можливість спостерігати природні коливання Землі без спотворень від людської активності.

Головний автор дослідження доктор Томас Лекок з Королівської обсерваторії Бельгії пояснює:

“Зі збільшенням урбанізації та зростанням глобального населення все більше людей буде жити в геологічно небезпечних районах. Тому стане важливішим, ніж будь-коли, розрізняти природний та спричинений людиною шум, щоб ми могли «слухати» і краще контролювати рухи землі під нашими ногами. Це дослідження може допомогти започаткувати нову галузь дослідження”.

Дослідники кажуть, що карантинні дії на Землі можуть також допомогти їм розмежувати шум, спричинений людиною, з природними сигналами, які можуть попередити майбутні природні катастрофи.

Science (2020), doi: 0.1126/science.abd2438.