1 min read

В атмосфері Марса виникла незвично видовжена хмара

В атмосфері Марса виникла незвично видовжена хмара

Дослідницький апарат ЄКА Mars Express продовжує стежити за “цікавою” хмарою в марсіанській атмосфері, яку він вперше зафіксував 13 вересня.

Хмарне утворення знаходилось над застиглим 20 кілометровим вулканом Arsia Mons неподалік екватора планети.

Як зазначають в Європейському космічному агентстві, попри розташування, ця хмара не пов’язана з вулканічною активністю. Вона складається з частинок водяної криги, на які діють висхідні потоки з підвітряного схилу вулкана.

Водяна хмара на Марсі 21 вересня 2018 року
Водяна хмара над марсіанським вулканом Арсіа, відзнята бортовою камерою космічного апарата Mars Express 21 вересня 2018 року. За оцінками дослідників, на фото хмара простягається на 915 км та кидає тінь на поверхню. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

16 жовтня на Марсі був день зимового сонцестояння в північній півкулі. У місяці, що передують зимовому сонцестоянню, над великими вулканами зазвичай знижується хмароутворення. Втім, впродовж іншої частини року, вершина Arsia Mons залишається переважно захмареною.

Автоматична міжпланетна станція Mars Express та інші місії вже спостерігали подібне явище у 2009, 2012 та 2015 роках. Тож дослідники знали, що сезонна водяна хмара може знову сформуватися вздовж південно-західного схилу цього вулкана.