1 min read

Висота хвиль в океані може подвоїтись до 2100 року

Висота хвиль в океані може подвоїтись до 2100 року

Складна структура коралових рифів є найкращим захистом берегової лінії від великих океанських хвиль. Проте відмирання коралових екосистем впродовж століття може дозволити високим хвилям прорвати цю оборону, повідомляють дослідники.

Нове дослідження стверджує, що на деяких островах Тихого океану хвилі збільшать свою висоту у двічі до 2100 року.

Тихоокеанський рубіж

Гостра та розгалужена структура коралових рифів буквально поглинає енергію хвиль через тертя, зменшуючи їхню руйнівну силу, перш ніж вони дістануться берега.

Однак океани на планеті поступово теплішають, що призводить до масової загибелі коралів. Зменшення їхнього різноманіття також руйнує унікальну захисну структуру, залишаючи узбережжя відкритим перед хвилями.

Відмирання коралових рифів
Морські біологи вважають, що знебарвлення та відмирання коралів пов’язане з підвищенням температури океанів. Джерело: Brett Monroe Garner/Greenpeace

До того ж, через глобальні зміни клімату невпинно зростає й рівень світового океану, який загрожує острівним та прибережним країнами затопленням та ерозією узбережжя. Корали опиняються у недружніх умовах навколишнього середовища і можуть не встигнути вирости вертикально, аби компенсувати підняття рівня моря. Все це робить їх менш ефективними бар’єрами для стихії.

У новій роботі дослідники порівняли моделі наявного та майбутнього рівня світового океану, а також стан коралових рифів у чотирьох регіонах з різними рівнями енергії хвиль неподалік островів Муреа Французької Полінезії та Таїті. Комп’ютерна модель дозволила вченим розрахувати висоту хвиль після проходження ними рифу за різними сценаріями.

Виходячи з цих умов, станом на 2100 рік середня висота хвиль після проходження рифів у чотирьох зонах виявилась у 2,4 раза більшою, ніж ми маємо сьогодні. Як зазначають дослідники, такі драматичні зміни зумовлені здебільшого масштабним зменшенням структур коралових рифів, аніж підвищенням рівня моря.

Громадяни острівних та прибережних країн в усьому світі можуть побачити схоже збільшення висоти хвиль. Усе буде залежати від локальних змін у рівні океану та цілісності коралів.

Science Advances (2018), doi: 10.1126/sciadv.aao4350.