3 min read

22 квітня - День Землі: як святкувати?

22 квітня - День Землі: як святкувати?

Ідея відзначати День Землі 22 квітня вперше виникла у США, у 70-ті роки, однак згодом поширилась на весь світ. Цього року акції також будуть включати Марш за науку, до якого вже приєдналися понад 600 міст у всьому світі. То що ж нам святкувати та, взагалі, робити у цей день?

Свято для планети

Дудл (Doodle) до Дня Землі 2017 від Google | Дивіться повну ілюстрацію за посиланням.

День Землі – це особисте свято нашої планети, тому щасливою у цей день має бути саме вона. Це і є головна ідея святкування 22 квітня. Але не поспішайте абстрагуватися від свята, адже зробити дійсно щасливою Землю можемо тільки ми – люди.

Зменшуйте свій екологічний слід

Кожного року людство споживає більше поновлюваних ресурсів, аніж планета здатна встигнути виробити. Наш екологічний слід настільки великий, що на рік нам потрібно 1.6 планети Земля, а до 2030 року нам вже знадобляться дві таких. Якщо ми не плануємо відселити половину людства на іншу “зелену” планету, потрібно перейти до дій. Це також стосується й нас, українців, оскільки ми споживаємо значно більше ресурсів, ніж здатна запропонувати природа.

Діаграма екологічного сліду (відбитка) в Україні
Екологічний слід по Україні з 1992 по 2013 рік. Зелена лінія – це кількість корисних біологічних ресурсів, які виробляються природою, а також поглинені та відфільтровані ними речовини (напр. двоокис вуглецю), червона лінія – екологічний відбиток населення, червона зона – екологічний дефіцит. GFN.

То що робити?

  • Станьте експертом з енергоощадження у себе вдома

Збереження завжди краще за переплату. Вимикайте світло та прилади, коли виходите з приміщення. Знижуйте температуру у холодну пору року та підвищуйте літом, коли вмикаєте кондиціонер. Це допоможе знизити навантаження на природу довкола та збереже важливі ресурси.

  • Висадіть дерева

Вирубка лісів призводить до зникнення цілих видів тварин, екологічних катастроф та бідності у країні. Ця діяльність також відповідальна за 15% у внесках до глобального потепління на планеті. Найкращий спосіб цьому запобігти та просто перемогти глобальне потепління – посадити дерева.

  • Відмовтесь від одноразових пластикових контейнерів

Лише небагатьом країнам у світі вдалось попіклуватись по повноцінну утилізацію власних відходів, зокрема пластику. Ми продовжуємо виробляти космічну кількість пластикових пакетів, витрачаючи на них ресурси, та одразу позбуваємось їх, забруднюючи довкілля. Дорослий вибір – це використання багаторазових кошиків у повсякденні.

  • Користуйтесь велосипедами або громадським транспортом

Уявіть, якби всі 7 мільярдів людей мали власні автомобілі та користувалися ними щодня. Якщо не брати до уваги економічну спроможність, легко зрозуміти, що наш світ перетворився б на жахіття з глобальним транспортним колапсом та отруйною атмосферою. Навіть виробництво електромобілів супроводжується негативним екологічним впливом. Тому сьогодні, у День Землі, ми можемо скористатись громадським транспортом або взяти велосипед.

  • Їжте більше овочів

Скотарство та м’ясопереробна промисловість несуть відповідальність за майже 20% парникових газів, які виробляє людство. Ми змінимо ситуацію, лише свідомо, віддаючи перевагу овочам. Не поспішайте хвилюватись за майбутнє без тваринного м’яса. У США ті інших країнах вже розробили штучні замінники м’яса, які майже ідеально відтворюють смакові якості звичного нам м’яса тварин. Незабаром, ця технологія стане дешевшою та доступною для масового виробництва.

Наука служить усім

Марш за науку відбувається сьогодні вперше. Він став відповіддю активної громадськості на політичні спекуляції та напади на науковців як професійний клас. Ця тенденція спостерігається не тільки у США, де чинний президент Дональд Трамп взяв курс та популістичну критику наукових досліджень стосовно глобального потепління, але й в Україні.

Як і в інших країнах світу, українські науковці не мають політичного представництва у владі, що відкриває широкі можливості для спекуляцій.

Прийшов час громадськості стати на захист фактів, оскільки їхнє ігнорування призведе до руйнівних наслідків для нашої планети. Сьогодні День Землі, день усвідомлення відповідальності перед планетою.