2 min read

Температура світового океану продовжує бити рекорди

Температура світового океану продовжує бити рекорди

Що може бути кращим індикатором глобальних змін клімату за океан? Останнє дослідження показало, що наші океани ще ніколи не були настільки гарячими, принаймні, в сучасній історії. А останнє десятиліття виявилося найтеплішим за час спостережень.

У новому дослідженні вчені показали, що середні глобальні температури світового океану щороку впродовж останніх п’яти років були рекордними. Такий тренд спостерігався й останні 10 років.

“Дев’яносто відсотків тепла в кліматичній системі йде в океан,”

розповів в коментарі AP Майкл Менн, професор Пенсильванського університету.

“Тож, це саме те місце, куди варто дивитися. Океани також менш схильні до коливань від одного року до іншого, ніж поверхневі температури.

Дослідники зі США та Китаю використали комп’ютерні моделі теплового обміну, щоби заповнити відсутні дані за спостереженнями, які велись з 1950 року. Порівнявши сучасні температури з попередніми роками, вони не лише визнали 2019 рекордним в сучасній історії, але й побачили стрімкіше зростання океанічних температур в останні роки.

Інше дослідження зміни глобальних температур поверхні, яке провело NASA та NOAA показало температурні аномалії відносно середнього (базового) значення за 1950-1980 роки. Крім того, на діаграмі видно тренд стрімкого зростання середніх річних температур за останнє десятиліття. Остання декада була найтеплішою в історії спостережень (з 1880 р.) Джерело: NASA GISS/Gavin Schmidt

Гарячіші океани безпосередньо впливають на глобальний клімат та екосистеми. Урагани стають дедалі потужнішими, танення льодового покриву та шельфових льодовиків прискорюється, а коралові рифи деградують.

Вчені також занепокоєні тим, що підвищення температури світового океану може порушити усталений режим океанічних течій.

“Я особливо занепокоєний зв’язком між нагріванням Південного океану та дестабілізацією антарктичних шельфових льодовиків. Це може призвести до підняття рівня моря не на сантиметри, а на метри до кінця цього сторіччя,”

– зазначив Менн.

Найспекотніше десятиліття

Американська аерокосмічна агенція (NASA) та Національне управління атмосферних та океанічних досліджень (NOAA) стверджують, що глобальні температури у 2019 році також були рекордними, починаючи з 1880 року. За даними спостережень, поверхня Землі була гарячішою лише 2016 року.

Багаторічний тренд підвищення глобальних температур поверхні Землі відносно базової лінії з 1951 до 1985 р. Джерело: NASA’s Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann.

Тренд “нагрівання” планети означає дестабілізацію клімату планети в глобальному масштабі. Через це у квітні 2016 року країни світу підписали Паризьку угоду, яка передбачає зобов’язання кожної країни-підписанта скоротити викиди парникових газів. Верховна рада України ратифікувала угоду у липні 2016 року.

“Ми ступили на територію з понад 2 градусами у 2015 році. І ми навряд чи повернемося,”

– каже Гевін Шмідт, директор Інституту космічних досліджень ім. Годдарда.

“Ми бачимо, що ці події є незворотними, це не випадковість через якесь погодне явище: нам відомо, що довготривалий тренд підвищення температур живиться підвищенням рівнів парникових газів в атмосфері.”

На думку дослідників, навіть скорочення викидів парникових газів може не зупинити підвищення температур світового океану через його інерційність. Однак, ці заходи просто необхідні, якщо ми не хочемо бачити все більше екстремальних явищ у майбутньому: теплових хвиль, лісових пожеж або ж наднормових опадів та затоплень.

AP; NASA; Advances in Atmospheric Sciences (2020), doi: 10.1007/s00376-020-9283-7.