2 min read

Примітивне життя може існувати на супутнику Сатурна - дослідження

Примітивне життя може існувати на супутнику Сатурна - дослідження

Можливо, людству не потрібно вдивлятись за межі Сонячної системи, щоб знайти позаземні форми життя. Нове дослідження розглядає один з супутників Сатурна у якості найбільш імовірної домівки для інопланетян.

Просте життя на засніженій сфері

Льодяний світ Енцелад, який обертається довкола Сатурна, може запропонувати майже ідеальні умови для життя одноклітинних прадавніх мікроорганізмів під назвою археї. До такого висновку дійшла міжнародна команда дослідників, які взяли до уваги унікальну здатність архей – виживати у найекстремальніших умовах навколишнього середовища на Землі.

Багато архей — екстремофіли. Деякі живуть при дуже високих температурах, часто вище 100 °C, як ті, котрих знайшли в гейзерах і чорних курцях. Інших знайдено в дуже холодних середовищах або в надзвичайно солоній, кислій, або лужній воді.

Метаногенні археї (Methanothermococcus okinawensis) успішно процвітали у лабораторії дослідників, які створили для них умови, аналогічні тим, що існують на супутнику Сатурна.

На Землі цей тип архей можна знайти поблизу надзвичайно гарячих гідротермальних джерел у морських глибинах, де вони переробляють двоокис вуглецю та водень на метан.

Однак важливим є те, що раніше дослідники фіксували сліди метану у струменях пару, який виривався з-під крижаної поверхні Енцелада.

Анімація прольоту космічного зонда NASA Cassini крізь струмені Енцелада у 2015 році.
Джерело: NASA/JPL

“Ми зробили висновок, що деяка частина CH4 (метану), яка була зафіксована у струменях Енцелада, у принципі, може вироблятися метаногенами,”

– зазначають дослідники.

Гідротермальна активність на Енцеладі
Гідротермальна активність на Енцеладі – Інфографіка. Джерело: NASA/JPL

Вчені також встановили, що необхідна для підтримки життєдіяльності архей кількість водню може вироблятися в результаті геохімічних процесів у кам’янистому ядрі Енцелада.

Це “може бути” правдою

Лабораторні експерименти підтвердити гіпотезу, що умови на супутнику добре підходять для життя архей, які займаються виробництвом метану. За словами Саймона Ріттмана з Віденського університету, дані лабораторних досліджень вказують на те, що це “може бути” правдою. Однак результати не надають

“жодних свідчень про можливе позаземне життя,”

– зазначив Ріттман у коментарі агентству AFP –

“Наше дослідження лише розглядає мікроорганізми. Я б хотів уникнути будь-яких спекуляцій на тему розумного життя.”

Лінії розламів на поверхні Енцелада
Лінії розламів на поверхні Енцелада. Попередні дослідження вказують на можливе існування на Енцеладі прихованого кригою океану. Джерело: NASA/JPL

Енцелад є одним з багатьох супутників Сатурна. Попередні дослідження припускали, що цей супутник має цілий океан рідкої води – визначний елемент життя – під товстим шаром криги.

Вчені також вважають, що супутник містить метан, двоокис вуглецю та аміак, а його південний полюс виявляє ознаки гідротермальної активності. Поєднання цих умов наразі робить Енцелад головним “підозрюваним” для пошуку форм позаземного життя.

Nature Communications (2018), doi: 10.1038/s41467-018-02876-y