2 min read

Мисливець за екзопланетами TESS відкрив свою першу землеподібну планету

Мисливець за екзопланетами TESS відкрив свою першу землеподібну планету

Космічний телескоп NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) відкрив першу землеподібну екзопланету від початку своєї місії. Найменший світ за межами Сонячної системи, який вдалося зафіксувати новому апарату, отримав назву HD 21749c.

Команда астрономів з MIT повідомляє по планету, що обертається навколо зорі HD 21749. Зоряна система знаходиться практично серед наших сусідів — на відстані 52 світлових років від Сонця.

Пошук транзитних екзопланет. Телескоп TESS. NASA

Раніше дослідники повідомляли про другу планету у системі HD 21749 — теплий “міні-Нептун” HD 21749b, який здійснює один оберт навколо своєї домашньої зорі за 36 днів.

Пекельний скелястий світ

HD 21749c за всіма розрахованими параметрами геть не виглядає життєздатною планетою. Тому з уяви можна сміливо прибрати образ схожої на Землю планети. Скелястий світ рухається по жорсткій орбіті та робить один оберт навколо своєї зорі за 7,8 дня. Безпосередня близькість до світила зумовлює екстремальні температури на поверхні, які мають сягати близько 427 градусів за Цельсієм.

Художнє зображення екзопланети
Художнє зображення екзопланет.

У MIT підтвердили відкриття десятої планети у масивах даних, які надіслав телескоп TESS. Однак дослідники опрацьовують сотні інших “кандидатів”. Відкриття землеподібної планети лише підтвердило потенціал мисливця за екзопланетами розшукувати менші світи, а не лише газові гіганти.

TESS полює на планети за межами Сонячної системи з моменту запуску місії 18 квітня 2018 року. Телескоп призначений для довготривалого спостереження майже за всім небом, розділеним на сектори. По мірі обертання на орбіті TESS фокусує свої чотири камери назовні, щоб відстежувати найближчі та найяскравіші зорі. Будь-які періодичні провали у світності зір можуть вказувати на присутність екзопланети, яка рухається перед своєю зорею.

Місія TESS розрахована на два роки. Дослідники очікують за цей час отримати підтвердження існування щонайменше 50 малих скелястих планет, а також їхніх мас.

Досі місії вдалося зафіксувати десять екзопланет, менших за Нептун. Для чотирьох з них було розраховано масу, зокрема для π Men b, планети в два рази більшої за Землю, з шестиденною орбітою навколо своєї зорі; LHS 3844b, гарячого скелястого світу, трохи більшого за Землю, і який робить оберт навколо зорі за 11 годин; і TOI 125b та c – двох “міні-Нептунів”, які обертаються навколо однієї зорі близько тижня.