1 min read

У гру вступає новий мисливець за екзопланетами - телескоп ExTrA

У гру вступає новий мисливець за екзопланетами - телескоп ExTrA

Новий комплекс Європейської південної обсерваторії здійснив свої перші спостереження у Ла-Сілья, Чилі. Телескопи ExTrA будуть шукати та досліджувати землеподібні екзопланети, що ховаються біля найближчих червоних карликів.

Інноваційний дизайн ExTrA значно підвищив його чутливість та точність, тому астрономи отримали потужний інструмент для пошуку світів, які можуть нести життя.

Перше світло для ExTrA

Для пошуку екзопланет ExTrA (Exoplanets in Transits and their Atmospheres) використовує групу телескопів з дзеркалами діаметром 0,6 метра. Вони регулярно спостерігають за кількістю світла, яка надходить від сусідніх червоних карликів, та шукають найменші провали у їхній яскравості, що можуть свідчити про транзит екзопланет.

Транзитний метод полягає у визначенні найменших коливань яскравості зорі у порівнянні з іншими контрольними зорями. На Землі реалізувати цей метод досить складно, однак сучасний підхід та можливості ExTrA дозволяють обійти ці обмеження.

Три телескопи ExTrA збираються світло від зорі, яку вивчають, а також від чотирьох інших (контрольних). Потім це світло направляється оптоволоконними каналами до мультиоб’єктного спектрографа (FMOS). У такий спосіб дослідникам вдається зменшити деструктивний вплив атмосфери Землі та виключити вплив додаткових інструментів та детекторів, які могли б вносити свою похибку у вимірювання.

Оскільки екзопланети можуть поглинати значну частку світла лише у випадку невеликих зір, ExTrA сфокусується на пошуку особливих, невеликих, проте яскравих зір – червоних карликах М-класу, які досить поширені у нашій галактиці.

ExTrA телескоп
Телескопи ExTrA у Ла-Сілья, Чилі. Джерело: ESO/Petr Horálek

Дослідники вважають, що саме червоні карлики М-класу можуть приховувати на свій орбіті велику кількість землеподібних планет, здатних підтримувати умови для існування життя.

Найближча до Сонця зоря, Проксима Центавра, також є червоним карликом, біля якого у 2016 році знайшли екзопланету у придатній для життя зоні.

Пошук землеподібних світів є лише першим з двох завдань проекту ExTrA. Телескоп також зможе дослідити відкриті екзопланети у деталях, проаналізувавши їхню атмосферу та наявність необхідних хімічних елементів.