2 min read

Новий рекордно великий радіотелескоп робить своє перше відкриття

Новий рекордно великий радіотелескоп робить своє перше відкриття

П’ятсотметровий апертурний сферичний телескоп (FAST), що у Китаї, зробив перше підтверджене відкриття через рік з моменту завершення будівництва.

Найбільший у світі радіотелескоп FAST з суцільною апертурою було побудовано наприкінці 2016 року з метою пошуку позаземних міжзоряних радіосигналів, дослідження пульсарів та молекул у міжзоряному просторі.

Радіотелескоп FAST
Для будівництва 500-метрового радіотелескопа китайська влада переселила понад 9000 осіб у радіусі 5 км, аби забезпечити зону радіо-тиші. Джерело: Китайська академія наук

На цей раз астрономи використали гігантське блюдце для виявлення сигналу пульсарів на відстані шістнадцяти та чотирьох тисяч світлових років від Землі.

Перший крок радіогіганта FAST’а

Під час введення у стрій у серпні FAST зафіксував десятки кандидатів в пульсари, однак знадобився додатковий час, щоби перевірити результати. Згодом радіотелескоп в австралійській обсерваторії Паркса підтвердив знахідку – 22 та 25 серпня FAST відкрив два нових пульсари, які отримали найменування PSR J1859-01 та PSR J1931-01.

Перший пульсар FAST
FAST зафіксував сигнал першого пульсара PSR J1859-01 22 серпня 2017 р. Об’єкт знаходився на відстані 16 тис. світлових років. Джерело: NAOC

Обидві зорі являють собою надзвичайно щільні об’єкти, які швидко обертаються довкола своєї осі та створюють потужні магнітні поля. Ці поля спрямовують електромагнітне випромінювання у промінь, який, наче на світловому шоу, з кожним обертом малює у просторі коло.

На думку вчених, наша галактика налічує велику кількість пульсарів. Однак, через слабкість їхніх радіосигналів та інтерференцію з радіосигналами з Землі, такі об’єкти надзвичайно важко зафіксувати.

Розташування пульсарів та періодичність у пульсаціях робить їх дуже зручними орієнтирами у космосі. Цього року Китай також запустив у космос новітній супутник XPNAV-1, який першим почав визначати своє положення не за станціями на Землі, а за допомогою сигналів від пульсарів.

FAST знаходиться у зоні відносного радіомовчання і на сьогодні є найчутливішим радіотелескопом у світі. Загалом, це ідеальний інструмент для пошуку нових пульсарів.