3 min read

ДНК-вакцини позбавлять нас алергій та раку?

ДНК-вакцини позбавлять нас алергій та раку?

Серед технологій, які найбільше вплинули на розвиток людської цивілізації, неможливо не відзначити вакцинацію. Щороку щеплення запобігають понад 3 мільйонам дитячих смертей у світі від дифтерії, правця, коклюшу та кору. Вони рятують дорослих від гепатиту В та вірусів папіломи людини. І просто зараз нові покоління вакцин, які використовують імунну систему організму для лікування захворювань, а не лише їх запобігання, проходять клінічні випробування.

Причини страху перед вакцинами

Але відомі переваги вакцинації та її безмежний майбутній потенціал розбивається об стіну неприйняття та настороженості значної частини сучасного суспільства. Пацієнти іноді самовпевнено вважають, що ряд страшних хвороб минулого не є загрозою для нас. Але ефективність вакцин багато в чому залежить від їх масового використання. Коли люди припиняють імунізацію неминуче виникають спалахи захворювань. Недавнє вогнище кору в штаті Міннесота в США виникло саме в спільноті антивакцинаторів.

“Ми повинні допомогти людям краще зрозуміти величезний вплив вакцин на здоров’я населення,”

– говорить Вільям Херл, виконавчий директор Immunomic Therapeutics.  Ця біотехнологічна компанія розробляє свою платформу з імунотерапії нуклеїновими кислотами для лікування раку та алергії.

У лабораторіях Immunomic Therapeutics  була розроблена технологія асоційованих з лізосомами мембранних білків (LAMP-Vax™). Вона має величезний потенціал для підвищення ефективності вакцин з нуклеїнових кислот. Протягом найближчих років на ринок має вийти імунологічний продукт, що повністю усуне небезпечні наслідки алергії на арахіс.

Технологія LAMP-Vax дозволяє доставляти ДНК прямо до дендритних клітин. Джерело: Immunomic Therapeutics

Першим кроком для подолання багатьох хвороб є  усунення страху вакцинації. Люди бояться вакцин з різних причин. Досить часто це пов’язано з релігійними віруваннями, які трактують імунізацію як втручання, що порушує невинність тіла. Побоювання викликає також щільний графік вакцинації новонароджених дітей.

Ми живемо в епоху постправди, коли люди все більше прислухаються до розпіарених медіа та популярних блогів, аніж до суворого голосу наукових фактів.

Національне опитування медичних працівників США у 2009 році показало, що 43% вважають, що рівень занепокоєння батьків значно збільшився в порівнянні з показниками п’ятирічної давності.

Інформаційні кампанії часто лише посилюють настороженість щодо вакцин

Одним із рішень може стати інформаційна кампанія, орієнтована на лікарів. За словами Філіса Артура, директора з політики інфекційних хвороб та діагностики Біотехнологічної інноваційної організації (BIO) “Батьки пацієнтів часто вважають рекомендацію свого медичного працівника одним із найважливіших факторів у своєму рішенні щодо вакцинації”. Лікарі повинні бути зацікавлені захищати імунізацію навіть у пацієнтів, які налаштовані проти неї вороже.

Але робити це слід виважено та делікатно. Дослідження 2014 року, показало, що коли батьки, які не довіряють вакцинам, стикаються з агітаціями медиків щодо щеплень, їхні турботи та неправильні уявлення лише збільшуються.

Останнім часом все більше і більше країн проводять політику в галузі охорони здоров’я, метою якої є збільшення частки імунізованого населення.  Цього року, оговтавшись після спалахів кору, Італія заявила, що вакцинація є обов’язковою для дітей, які  планують навчатися у школі. Влада Німеччини заявила, що буде карати батьків штрафами за невакцинування дітей. Австралійський законопроект “No Jab, No Pay” передбачає, що лише батьки щеплених дітей можуть отримувати допомогу на догляд за дитиною. У США такі штати, як Каліфорнія, Вермонт та Вашингтон, нещодавно також посилили вимоги до вакцинації.

Нуклеїнові кислоти та нові технології

“Незважаючи на страх до щеплень, потреба у вакцинах ніколи не зникне,”

– каже Майкл Вайд, президент EpitoGenesis та директор Інституту досліджень та розвитку вакцин в Інституті Трюдо –

“Нові патогени постійно з’являються, а старі збудники міняють поверхневі білки.”

Саме тому технології створення вакцин розвиваються так швидко. Серед численних підходів, які досліджують вчені, вакцини на основі ДНК та РНК демонструють неабиякий оптимізм. Коли чужорідна нуклеїнова кислота поглинається клітиною і перетворюється на білок антигену, вона викликає імунну відповідь. Якщо цей антиген пов’язаний з раком чи ВІЛ або якимсь іншим хронічним станом, то такі маніпуляції “навчать” імунну систему боротися із хворобою самотужки.

Дослідницька технологія LAMP-Vax, що була розроблена Томом Августом у Медичній школі Університету Джона Гопкінса, може поліпшити імунну відповідь організму на вакцини нуклеїнових кислот. LAMP-Vax перенаправляє антигени прямо до дендритних клітини, що допомагає імунній системі розпізнавати чужорідні молекули.

“Це прямий спосіб навчити імунну систему розрізняти алергени, віруси чи бактерії. Якщо ціль буде визначено, то захисні сили організму не будуть витрачатися даремно”

– пояснює Херл.

Основною проблемою нуклеїнової імунотерапії є втрати введеної в організм ДНК. Але LAMP-Vax спрямовує генетичний матеріал у потрібне місце та вирішує цю проблему.

Від лікування алергії до імунотерапії раку

Дослідники вирішили розпочати застосування технології для подолання алергії. Це простий спосіб показати потужність активації імунної системи за допомогою платформи LAMP. Основна мета технології – це вирішення онкологічних проблем людства. LAMP-Vax в даний час застосовується в клінічних випробуваннях другого етапу як імунотерапія раку.

Вакцини нового покоління дарують людству величезну  надію, але для підтвердження переваг необхідні ретельні дослідження. Але реалізація потенціалу нуклеїнових вакцин неможлива без прийняття цих технологій медичними працівниками та значною частиною населення.

Scientific American (2017),  MIT Technology Review (2016), Elsevier, doi: 10.1016/j.smim.2013.05.001