1 min read

Зроблена перша фотографія чорної діри

Зроблена перша фотографія чорної діри

Астрономи, залучені у проект Телескопа Горизонту Подій, про який ми писали в лютому, нарешті можуть видихнути з полегшенням. Увімкнувши телескоп 4-го квітня, протягом п’яти безсонних ночей вони спостерігали об’єкт Стрілець А*. Тобто, вперше в історії вченим, можливо, вдалося сфотографувати чорну діру.

Художнє зображення надмасивної чорної діри з кінострічки “Інтерстеллар”.
Були ночі, коли вони були змушені припинити свої спостереження через погану погоду або через те, що щось йшло не так в їхній системі. Але, врешті-решт, вони завершили експеримент 11 квітня.

“Навіть якщо перші зображення погані і розмиті, [вони] вже допоможуть перевірити в перший раз деякі з основних передбачень теорії гравітації Айнштайна в таких екстремальних умовах як чорна діра. Це фото перетворить чорні діри з якихось міфічних об’єктів в щось конкретне. Щось, що ми зможемо вивчати”

– каже Хейно Фальке – член команди з університету Радбоуд в Неймеген, Нідерланди.

Попри успішно зібрані за останні кілька днів дані, команда проведе найближчі місяці гадаючи чи дійсно їм поталанило зробити першу світлину чорної діри. Річ у тім, що кожна з восьми обсерваторій, що беруть участь у проекті, назбирали близько 500 ТБ даних, розділених на 1,024 жорстких диска. Самі обсерваторії не обладнані комп’ютерами необхідної потужності, щоб обробляти зібрані дані на місці. Тому диски були відправлені літаками до обсерваторії MIT Haystack в штаті Массачусетс, США, та в Радіоастрономічний інститут Макса Планка в Бонні, Німеччина. Обидві лабораторії мають суперкомп’ютери, здатні обробити такий величезний об’єм даних. Але, оскільки диски з Антарктиди не вдасться переправити до жовтня,  скоріш за все, результат можна буде дізнатися не раніше 2018 року.

Це означає дуже багато роботи, а результат зовсім не гарантований. Однак вчені дивляться на це з оптимізмом.