1 min read

Більше не фантастика? З'явилося перше повідомлення про генетично модифікованих д?

Більше не фантастика? З'явилося перше повідомлення про генетично модифікованих д?

Китайський вчений стверджує, що створив перших у світі генетично відредагованих малюків, використовуючи інструмент CRISPR / Cas9.

Хі Дзенкуї розповів Associated Press, що дівчата-близнюки Лулу та Нана були народжені цього місяця після ембріонального редагування за допомогою CRISPR. Завдяки цій методиці йому, як стверджується, вдалось вимкнути ген CCR5, який відповідає за інфікування клітин вірусом ВІЛ.

Експеримент

У цьому експерименті брали участь сім ВІЛ-позитивних пар, які відмовились бути ідентифікованими або опитаними.

Повідомлення лікарні, в якій, за словами Хі, була проведена робота, також є суперечливим:

“Процес редагування гена та народження дітей відбувався не на території нашої лікарні. Це ми можемо сказати точно”,

– повідомив прес-секретар жіночої та дитячої лікарень Shenzhen Harmonicare.

Дослідники в США вважають таку новину морально неетичною. Дуже схожа реакція була й після китайського прориву з генетично модифікованими людськими ембріонами в 2015 році. Тоді вчені “редагували” ген HBB,  відповідальний за смертельне спадкове захворювання –  β-таласемію крові.

The He Lab (YouTube)

Робота Дзенкуї не була опублікована в рецензованому науковому журналі, а це означає, що в нас наразі немає незалежного підтвердження дослідження. У попередньому звіті Міжнародного реєстру клінічних випробувань ВООЗ вчені дійшли висновку, що проведені тести поки що недостатні, щоби підтвердити результативність чи ефективність експерименту. Крім того, сторонні дослідники не виключають можливу шкоду для дітей у майбутньому.

Сполучене Королівство та Японія, зокрема, підтримують редагування людських ембріонів з метою кращого розуміння процесів розвитку людини. Американська Національна академія наук також схвалила таку техніку в минулому році, але тільки для випадків, коли без генетичного втручання народжуватимуться діти з серйозними захворюваннями.

Дискусійне питання етичності та дійсності дослідження залишається відкритим.