2 min read

Вперше в історії астрономії відкрито позагалактичні планети

Вперше в історії астрономії відкрито позагалактичні планети

Вперше в історії астрономії дослідникам вдалось відкрити групу планет за межами нашої галактики. 

Це стало можливим завдяки гравітаційному мікролінзуванню – космічному явищу, а також єдиному на сьогодні способу зафіксувати астрономічні об’єкти на дійсно великих відстанях від Землі.

Професор Ксін’ю Дай та Едуардо Гуеррас з Університету Оклахоми зробили відкриття у масиві даних, які були зібрані космічною рентгенівською обсерваторією NASA “Чандра”. Їм вдалося зафіксувати у віддалених галактиках об’єкти, маса яких змінюється у межах маси Місяця та Юпітера.

Сигнатури позагалактичних об'єктів
Гравітаційна лінза RX J1131-1231 з центральною галактикою та чотири лінзовані квазари осторонь. За підрахунками дослідників, у центральній еліптичній галактиці знаходяться трильйони планет. Джерело: Університет Оклахоми

Перші планети з далеких галактик

“Ми дуже схвильовані через це відкриття. Це перший випадок, коли були відкриті планети за межами галактики,”

зазначив Дай –

“Ці малі планети є найкращими кандидатами на об’єкти, які ми спостерігали у цьому дослідження за допомогою мікролінзування.”

Мікролінзування вже допомагало вченим знаходити віддалені планети у Чумацькому шляху. Проте гравітаційний вплив навіть невеликих об’єктів здатен створити лінзу зі значним збільшенням, яка може надати науковцями підпис в електромагнітному сигналі, який потім можна змоделювати та описати у інших галактиках.

До цього дослідження не було жодних перевірених свідчень про існування позагалактичних планет.

“Це приклад того, якою потужною може бути техніка позагалактичного мікролінзування. Ця галактика знаходиться на відстані 3,8 мільярда світлових років, і у нас немає навіть найменшого шансу спостерігати ці планети безпосередньо, навіть з найкращим телескопом, який ви можете уявити у вигаданому сценарії,”

– пояснив Гуеррас –

“Однак, ми маємо можливість вивчати їх, встановити їхню присутність та, навіть, отримати уявлення про їхню масу. Це дійсно класна наука.”

У своєму дослідженні команда астрономів вивчала віддалений квазар RX J1131–1231, який потрапив у об’єктив космічної обсерваторії “Чандра”. Вчені скористалися гравітаційним мікролінзуванням від надмасивної чорної діри у центрі квазара.

Згодом отримані дані були відправлені у Суперкомп’ютерний Центр Університету Оклахоми, де були прораховані різні моделі мікролінзування. У отриманих результатах Ксін’ю та Гуеррас побачили енергетичні зсуви, які можуть пояснити лише близько 2000 незв’язаних планет у проміжку між квазарами. Вчені також встановили, що їхня маса варіюється у проміжку між масою Місяця та масою Юпітера, до маси зорі головної послідовності.

Екзопланети від телескопа Кеплер
Художнє зображення групи екзопланет, відкритих космічним телескопом “Кеплер” у нашій галактиці. Джерело: NASA/W. Stenzel

Досі за допомогою мікролінзування лише у Чумацькому шляху було відкрито 53 планети. Це перший випадок, коли цей метод допоміг зафіксувати планети у іншій галактиці. Як і під час відкриття першої планети за межами Сонячної системи, астрономи взагалі не були певні в існуванні планет в інших галактиках.

Це відкриття, яке не обійшлося без сучасного інструментарію у вигляді суперкомп’ютера, безперечно виводить  дослідження позагалактичних планет на новий рівень у світовій астрономії. Відомо, що лише у Чумацькому шляху нараховується щонайменше 100 мільярдів планет, а сам космос містить близько 1 – 2 мільярди галактик. Непогане поле для досліджень, чи не так?

The Astrophysical Journal (2018). DOI: 10.3847/2041-8213/aaa5fb