2 min read

Сонячну систему відвідав міжзоряний об'єкт

Сонячну систему відвідав міжзоряний об'єкт

Маленький, нещодавно відкритий астероїд, або, можливо, комета, схоже, походить з-за меж Сонячної системи. Якщо це так, то це буде перший “міжзоряний об’єкт”, який відвідав нашу систему і який дослідникам вдалося зафіксувати й дослідити.

Це незвичайне небесне тіло, якому вже дали назву A/2017 U1, має 400 метрів у діаметрі й рухається надзвичайно швидко. Астрономи поспішають направити телескопи на Землі та в космосі на цей визначний об’єкт. Необхідно зібрати якомога більше даних, щоби дізнатись про його походження та склад.

Об’єкт A/2017 U1, імовірно, має міжзоряне походження. Рухаючись перпендикулярно “зверху”, він максимально наблизився до Сонця 9 вересня. Зараз, маючи швидкість 44 кілометри на секунду, він летить за межі Сонячної системи. Джерело: NASA/JPL-Caltech

A/2017 U1 був виявлений 19 жовтня з допомогою телескопу Гавайського університету Pan-STARRS 1 під час нічного пошуку навколоземних об’єктів для NASA. Роб Уерік (Rob Weryk), дослідник Інституту астрономії Гавайського університету, спочатку ідентифікував рухомий об’єкт, а потім передав дані про нього в Центр малих планет. Згодом Уерік переглянув архів зображень Pan-STARRS і виявив, що об’єкт був присутній на знімках, зроблених і попередньої ночі, але не був ідентифікований програмою початкової обробки рухомих об’єктів.

Уерік відразу зрозумів, що це був незвичайний об’єкт.

“Він рухався не так, як рухаються астероїди чи комети Сонячної системи”

– розповідає дослідник.

Уерік зв’язався з Марко Мікеллі (Marco Micheli) який дослідив об’єкт з допомогою телескопу Європеської Космічної Агенції на острові Тенерифе. Скомбінувавши дані з обох телескопів, вони зрозуміли, що A/2017 U1 походить з-за меж Сонячної системи.

“Це найбільш екстремальна орбіта, яку я колись бачив”

– розповідає Девід Фарнокія (Davide Farnocchia) з Центру Вивчення Навколоземних Об’єктів NASA (CNEOS) –

“Він рухається з такою швидкісю й має таку траєкторію, що ми можемо зі впевненістю сказати, що об’єкт летить за межі Сонячної системи і вже ніколи не повернеться”.

Команді CNEOS вдалося визначити траєкторію об’єкту та, навіть, спрогнозувати її. A/2017 U1 прилетів із сузір’я Ліри, рухаючись міжзоряним простором зі швидкістю 25,5 км на секунду.

Об’єкт увійшов у Сонячну систему майже перпендикулярно зверху до площини екліптики, оминувши всі великі планети. 2-го вересня мале тіло перетнуло площину екліптики всередині орбіти Меркурія, а 9-го вересня максимально наблизилось до Сонця. Під впливом гравітації Сонця, об’єкт зробив різкий поворот і вже 15-го жовтня пролетів “під” орбітою Землі на відстані 24 млн кілометрів. Зараз, рухаючись зі швидкістю 44 км/с відносно Сонця, мале тіло знову знаходиться “над” площиною екліптики й рухається в напрямку сузір’я Пегаса.

“Ми давно підозрювали, що такі об’єкти повинні існувати тому, що під час процесу формування планет, багато матеріалу викидається з планетних систем. Найдивнішим було те, що ми ніколи не бачили міжзоряних об’єктів які б пролітали крізь нашу систему”

– розповідає Карен Міч (Karen Meech), астроном, що спеціалізується на малих тілах та їхньому зв’язку з формуванням Сонячної системи.

“Ми чекали цього дня протягом десятиліть”

– розповів менеджер CNEOS Пол Чодас (Paul Chodas) –

“Довгий час існування таких об’єктів було тільки теорією: астероїди або комет, що рухаються між зірками та іноді проходять через нашу Сонячну систему. Але зараз ми маємо перше таке виявлення. Поки що, усе вказує на те, що це, найімовірніше, міжзоряний об’єкт.”