2 min read

Офіційно: одразу три детектори зафіксували гравітаційні хвилі від пари чорних ді?

Офіційно: одразу три детектори зафіксували гравітаційні хвилі від пари чорних ді?

Щойно на прес-конференції в Італії представники об’єднаної наукової групи офіційно підтвердили першу в історії спостережень реєстрацію гравітаційних хвиль на трьох детекторах.

Спостереження відбувались 14 серпня 2017 року, коли гравітаційний сигнал зафіксували на детекторі LIGO у Лівінгостоні, штат Луїзіана. За мить збурення простору-часу досягло другого детектора LIGO у місті Ханфорд, і, з рештою, було зафіксовано на детекторі VIRGO в Італії.

Таким чином, вчені вперше в історії зафіксували гравітаційний сигнал за допомогою планетарної мережі гравітаційних детекторів, яка розбудовувалась впродовж останніх десяти років. Цей сигнал також став четвертим офіційно підтвердженим сигналом гравітаційних хвиль в історії нової гравітаційної астрономії.

Четверте джерело гравітаційних хвиль
GW170814 – четверте джерело гравітаційних хвиль, яке було зафіксовано LIGO та VIRGO 14 серпня 2017 р., на проекції неба. LIGO/Virgo/Caltech/MIT/Leo Singer (Milky Way image: Axel Mellinger)

Джерелом виявилась пара чорних дір у іншій галактиці, на відстані 1,8 мільярда світлових років, які обертались довкола одна одної. Згідно з розрахунками, маса чорних дір складала 31 та 25 сонячних, а маса фінальної чорної діри після злиття стала еквівалентною 53 сонячним. В результаті, у простір була вивільнена енергія маси трьох Сонць, яка й перетворилась у гравітаційні хвилі.

Симуляція злиття чорних дір, яке стало джерелом гравітаційного сигналу GW170814. Джерело: S. Ossokine, A. Buonanno (Max Planck Institute for Gravitational Physics), Simulating eXtreme Spacetimes project; Scientific Visualisation: T. Dietrich (Max Planck Institute for Gravitational Physics), R. Haas (NCSA)

“Це лише початок спостережень за допомогою мережі, яку, працюючи разом, утворили LIGO та VIRGO.”

– розповів Девід Шоемейкер з проекту LIGO –

“Під час наступної серії спостережень, яка запланована на кінець 2018 року, ми можемо очікувати такі реєстрації практично щотижня або частіше.”

Гравітаційні хвилі, зафіксовані на Землі 14 серпня, стали результатом події далекого минулого, яка відбулась близько 1,8 мільярда років тому. Дослідники також провели серію тестів та перевірили постулати Загальної теорії відносності Айнштайна на основі зібраних даних. Жоден з них не був порушений.

Дивіться також: