2 min read

В метеориті можливо знайдено перший позаземний білок

В метеориті можливо знайдено перший позаземний білок

Поки що, це лише спекуляції довкола препринту, який опублікувала група американських вчених. Проте дослідники заявляють про доволі неочікувану знахідку – структури першого позаземного протеїну в метеориті, що впав на Землю тридцять років тому.

“Це перше повідомлення про білок з позаземного джерела,”

– Malcolm W. McGeoch et al.

Раніше ми писали, що на кометі Чурюмова-Герасименко були зафіксовані амінокислоти – базові будівельні блоки протеїнів. Так ми дізналися, що комети Сонячної системи містять хімічні структури, властиві для пребіотичної Землі, коли на її поверхні лише формувалися умови для зародження життя. Проте білки є складнішими структурами. Ці макромолекули фактично є основою для клітин, беруть участь в самовідтворенні ДНК та безлічі інших процесів в організмах.

Що може приховувати 30 річний метеорит з Африки

Команда на чолі з Малкольмом МакҐеохом проаналізувала метеорит Acfer 086, який впав на території Алжиру у 1990 році. Як повідомляють дослідники, зразок космічного каміння піддали високоточній мас-спектрометрії, яка виокремила структури неординарного білка.

МакҐеох з колегами стверджують, що результати аналізу показали ланцюжки амінокислот гліцину та гідроксигліцину, яки були доповнені атомами заліза, кисню та літію. Дослідники запропонували для протеїну назву “гідролітин”.

Метеоритний гідролітин також виявився насиченим дейтерієм, важким ізотопом водню, який містить один нейтрон та протон. Наявність цього ізотопу не характерна для сполук, які ми зустрічаємо на Землі. На думку авторів дослідження, це може вказувати на те, що ці структури формувалися у “протопланетному диску чи космічній молекулярній хмарі”.

Метеорити є поширенням явищем для Сонячної системи. Науковці припускають, що базові будівельні блоки, з яких виникло життя на Землі, могли потрапити на поверхню планети разом з метеоритами. На фото: метеорит на поверхні Марса, відкритий марсоходом К’юріосіті у 2016 році. Джерело; NASA/JPL-Caltech/MSSS.

У статті дослідники також припускають, що унікальна довжина знайдених ланцюжків може вказувати на “білковий функціонал для реплікації”.

Препринт ще має пройти рецензування перед публікацією у науковому журналі. Інші вчені мають перевірити результати та методику МакҐеоха на міцність. Автори зазначають, що їхнє дослідження безпосередньо не підтверджує існування позаземного життя. Втім, якщо результати витримають перевірку, ми отримаємо докази на користь надзвичайно складної біохімії, яка відбувається за межами Землі. Може виявитися, що молекулярні процеси, які активно використовує все життя на нашій планеті, можуть протікати навіть у глибокому космосі.

Подібне відкриття може значно посилити думку, що формування біологічних систем не вимагає унікальної випадковості чи божественного втручання, а саме життя може бути доволі поширеним у Всесвіті.

Історія з можливим відкриттям гідролітину отримає продовження після результатів рецензування. І ми будемо уважно слідкувати за нею.

arXiv, Earth and Planetary Astrophysics (2020): 2002.11688.