2 min read

Дослідники знайшли великий ударний кратер, який може бути відповідальним за найб?

Дослідники знайшли великий ударний кратер, який може бути відповідальним за найб?

Науковці вважають, що відкрили найбільший у світі ударний кратер неподалік Фолклендських островів. Дослідження показало, що він утворився близько 270 – 250 мільйонів років тому, що може відповідати найбільшому в історії масовому вимиранню на планеті.

Масове пермське або пермсько-тріасове вимирання, також відоме як “найбільше масове вимирання всіх часів” є одним з п’яти масових вимирань, яке відбулось близько 251,4 мільйона років тому. Ця подія стала найбільшої катастрофою для життя на Землі. Тоді з обличчя Землі зникло 96% морських видів та 70% наземних хребетних. Однією з головних причин катастрофи дослідники називали зіткнення Землі з масивним астероїдом, однак досі ніхто не визначився з головним кандидатом.

Сліди вбивці

Наявність масивного кратера біля Фолклендських островів вперше була помічена професором Нью-Йоркського університету Майклом Рампіно. У 1992 році він помітив схожі риси цього регіону з іншим ударним метеоритним кратером Чиксулуб, який утворився 65 мільйонів років тому на території Мексики та Мексиканської затоки. Вважається, що Чиксулуб відповідальний з винищення динозаврів 66 мільйонів років тому.

Після короткої доповіді Рампіно не було проведено жодних ґрунтовних досліджень акваторії Фолклендів. Зрештою, Рампіно та команда геофізиків повернулися до можливого кратера, щоби провести “вичерпний пошук нової додаткової геофізичної інформації“, яка б допомогла визначити наявність ударного кратера.

Нові висновки дослідників були опубліковані у журналі Terra Nova. Вчені встановили, що велике пониження океанського дна на північ від островів дійсно є результатом зіткнення з масивним астероїдом чи метеоритом. Ударний круговий басейн з діаметром 240 км зараз похований під шаром океанічних осадів.

Можливий ударний кратер поряд з Фолклендськими островами (показані жовтим). Червоним показани магнітні аномалії, які вказують на кратер. Джерело: NOAA

Команда вчених з Аргентини, США та Парагваю, вивчала різні аспекти кратера, зокрема гравітаційні аномалії, сейсмічну провідність та хімічний склад. Це дозволило їм чітко визначити підземну структуру гігантського геологічного утворення, яке, як виявилось, має чимало спільного з іншими ударними кратерами на планеті, зокрема з кратером Чиксулуб.

Вони також знайшли масштабну магнітну аномалію, що вказувало на суттєву зміну у гірських породах на цій ділянці та їхній гравітаційний вплив, “характерний для дуже великих ударних структур“.

Дослідники стверджують, що кратер утворився у пізню палеозойську еру, у час, коли сталося велике масове вимирання. Однак для встановлення прямого зв’язку, на їхню думку, потрібні додаткові дослідження.

Зв’язок з масовим вимиранням

Відкриття Фолклендського кратера, без сумніву, має дуже велику цінність. Проте це зіткнення могло статися задовго до вимирання, адже у геологічних масштабах 20 мільйонів років є незначним відхиленням.

“Необхідне майбутнє буріння. Якщо підтвердиться, що це місце удару, тоді ця структура виявиться найбільшою ударною структурою на Землі.”

– заявив Рампіно –

“Якщо ж вік розглянутого кратера становить 250 мільйонів років, тоді він може корелювати з найбільшим масовим вимиранням в історії – Пермським вимиранням, яке винищило понад 90% усіх видів”.

Пермське вимирання вже пов’язували з іншими космічними зіткненнями. Інші кандидати – масивні ударні кратери – розташовані у Південній Атлантиці та Австралії. Фолклендський кратер може бути відповідальним за найбільшу біосферну катастрофу, але для цього потрібні докази. Глобальний руйнівний ефект можуть підтвердити сліди метеоритних компонентів на інших континентах з цієї доби: збагачений іридій та ударний кварц.