1 min read

Фундаментальні взаємодії залишаються фундаментальними, навіть через 8.5 мільярді?

Фундаментальні взаємодії залишаються фундаментальними, навіть через 8.5 мільярді?

Астрономи з високою точністю встановили силу фундаментальної взаємодії у віддаленій галактиці, світло від якої йшло до нас 8.5 мільярдів років.

Мова йде про електромагнетизм – одну з чотирьох фундаментальних взаємодій Всесвіту. Дослідники з Кембриджського Університету та Технологічного Університету Суінберна своїми вимірами підтвердили, що сила електромагнітної взаємодії у віддаленій галактиці така сама, як і на Землі.

Вони спостерігали один з найяскравіших об’єктів Всесвіту – квазар – масивну чорну діру, яку оточує вир з матерії та випромінювання. Квазар знаходився позаду галактики, тому на своєму шляху до Землі, який тривав 8.5 мільярдів років, світло від гаргантюа частково було поглинено матерією віддаленої галактики. Через це у спектрі світла з прадавніх часів Всесвіту залишилися темні прогалини – такий собі штрихкод у машині часу.

Патерни кольорів кажуть нам, наскільки електромагнетизм сильний у цій галактиці, та оскільки квазар один з найяскравіших серед відомих нам об’єктів, ми змогли здійснити найбільш точні виміри серед можливих на сьогодні.

– розповів один з провідних дослідників команди Технологічного Університету Суінберна Срджан Котуш –

Вчені використали один з найпотужніших спектрографів для аналізу темних смужок у райдужному спектрі прадавнього світла квазара. Для вимірів були залучені Дуже Великий Телескоп Європейської південної обсерваторії (VLT) та 3.6-метровий Телескоп у Чилі.

Електромагнетизм визначає майже все, що стосується нашого повсякденного життя, як світло, що надходить з Сонця, як ми бачимо це світло, як звук поширюється у повітрі, які відстані між атомами та як вони взаємодіють.

– коментує дослідження один за авторів, професор Майкл Мерфі.

Наразі електромагнетизм залишається однією з чотирьох відомих науці фундаментальних взаємодій природи.

Електромагнітна взаємодія на Землі відбувається за тими самими законами, що й у космосі 8.5 мільярдів років тому.

Для мене факт, що електромагнетизм залишається незмінним вже більш ніж половину віку Всесвіту, лише поглиблює загадку. Чому так сталося? Ми досі не знаємо.

– резюмував професор Мерфі.

Щоби підкреслити точність своїх вимірів дослідники порівняли можливу похибку з товщиною людського волоска на фоні футбольного стадіону. Тож можна стверджувати, що у далекому минулому Всесвіту світло та матерія взаємодіяли так само, як й сьогодні на Землі.