3 min read

Дослідник змоделював мережу "Гри престолів" і знає, хто помре наступним

Дослідник змоделював мережу "Гри престолів" і знає, хто помре наступним

Черговий сезон гучного серіалу “Гра престолів” набирає обертів. Тим часом, дослідник з Центру мережевих наук Центрального європейського університету Мілан Яносов вирішив використати потужні наукові інструменти, щоби визначити імовірності смерті персонажів серіалу протягом двох фінальних сезонів.

Яносов створив мережеву модель, яка вмістила у собі 94 ключових персонажа “Гри престолів” та їхні зв’язки між собою. За допомогою цієї моделі дослідник зміг отримати досить точну оцінку імовірностей смерті кожного з них.

Мережа Вестероса та Big Data

Джерелом даних для моделювання Яносова став масив субтитрів з перекладом. У мережевій моделі Вестероса кожний вузол представляє окремого персонажа серіалу.

Мережева модель персонажів серіалу “Гра престолів”. Джерело: cns.ceu.edu

Дослідник розглядав сцени за участі персонажів як “елементарні одиниці соціальної взаємодії”. На їхній основі він побудував зв’язки між персонажами. Потім він оцінив ці зв’язки, виходячи з інтенсивності індивідуальної взаємодії по сценах. Іншими словами, пояснює Яносов:

“сцени – це певні графіки або кліки, які посилюють міцність зв’язків між усіма парами героїв, представлених окремо.”

Фінальна карта складалася близько з 400 вузлів та 3000 з’єднань. Вона також продемонструвала важливу роль кожного героя у серіалі.

До прикладу, Тіріон Ланістер з’єднує Дейнеріс Таргарієн з центром масиву, де великі спільноти персонажів концентруються довкола Королівської Гавані.

 

У моделі зв’язки між вузлами утворюють щільну мережу взаємовідносин між союзними та родинами, що борються між собою, які покладені в основу сюжету.

Таблиця 1: набір параметрів (на основі аналізу мережі) та цільові змінні (чи помер обраний персонаж за останні 6 сезонів) для п’яти випадкових героїв серіалу. Джерело: Milan Janosov

У процесі моделювання Яносов хотів визначити імовірність смерті кожного досі живого персонажа серіалу, порівнюючи їх з понад 60 іншими, що померли у попередні сезони.

“Ця проблема відповідає відомій проблемі відтоку, яку можна вирішити за допомогою різних класифікаційних алгоритмів.”

– зазначає Яносов.

Якщо вас цікавить галузь аналізу даних, Яносов використав алгоритм SVM, машину векторної підтримки та контрольовану модель навчання. Вона утилізує алгоритми навчання для регресивного аналізу та класифікації.

Імовірнісний спойлер

У своїй роботі Яносов презентував діаграму з десятком головних героїв серіалу, а також оцінку того, що вони помруть згідно з SVM алгоритмом.

Виявилось, що Тієна Сенд, позашлюбна дочка загиблого принца Оберіна Мартелла, має найбільше шансів покинути світ серіалу з імовірністю 95%. Другим кандидатом на загибель, на диво, виявилась улюблениця глядачів Дейнеріс Таргарієн з імовірністю 91%. Третім у списку йде емоційний та смілий Сірий Хробак. Командувач Бездоганних має шанс загинути з імовірністю 90%. Малий лорд Робін Аррін, який полюбляє відправляти “людей літати”, штовхаючи у прірву з гірської фортеці Аері. Його захоплення та грудне вигодовування передбачають йому смерть з імовірністю 90%. І нарешті – видатний Подрік Пейн, зброєносець Бріанни Тарт, опинився у одній лінії з Робіном Арріном на рівні 90%.

Шанси на загибель у персонажів “Гри престолів” згідно з моделлю Яносова. Джерело: scienceukraine.com | Milan Janosov

Наука надала й інші цікаві висновки щодо героїв топового серіалу:

  • Модель прогнозує Тіріону Ланістеру лише 52% на загибель.
  • У підступного Петіра Бейліша все одно менше шансів – 50%.
  • Останнім, хто має шанси на свою “смерть”, виявився Теон “Рік” Грейджой з імовірністю 50%.

На думку Яносова, його прогноз можна покращити, якщо врахувати й інші параметри: стать, приналежність до відомого “дому”, емоційність мови та ін. Він також відзначив, що модель можна було б покращити, якщо врахувати відмінності між художнім сценарієм та описом героїв у книгах Джорджа Р. Р. Мартіна.