2 min read

В Україні вперше народилась дитина з генетично модифікованого ембріона від трьох

В Україні вперше народилась дитина з генетично модифікованого ембріона від трьох

На початку січня в Україні з’явилось перше в історії немовля з генетичним кодом від трьох батьків. Про це повідомляє BBC Україна з посиланням на директора клініки “Надія” Валерія Зукіна.

Дитина народилась з яйцеклітини, до якої застосували нову генетичну методику пронуклеарного перенесення ядра. Для цього вчені позбавили яйцеклітину жінки-донора ядер та перенесли туди ядра пацієнтки, а також її чоловіка. Подібні генетичні експерименти не регулюються в законодавстві України, що й відкрило дорогу для безплідної пари до батьківства.

У 2015 році мітохондріальне пронуклеарне перенесення для запліднення було легалізовано у Великій Британії з метою уникнення передачі спадкових генетичних захворювань.

В Україні ситуація дуже проста – це не заборонено,

– розповів в інтерв’ю CNN Зукін.

У нас немає будь-яких правил, які б стосувалися цього.

Гібридизація ембріону

Пара з України намагалась стати батьками протягом майже 10 років, вдаючись до різних методів штучного запліднення. Однак щоразу запліднена яйцеклітина припиняла розвиватись ще до моменту її перенесення до утроби матері. 

Щоби досягти мети, команда лікарів на чолі з доктором Зукіним запліднила яйцеклітину пацієнтки спермою її чоловіка, а потім перенесла новоутворені пронуклеоси (чоловіче та жіноче ядро зі спадковою інформацією у ДНК) до яйцеклітини донора з власними мітохондріями.

Іноді вчені вдаються до зворотньої процедури, коли у запліднену яйцеклітину пацієнта переносять здорову мітохондріальну ДНК від жінки-донора. Дивіться, як це працює в інфографіці.

Гібридний ембріон згодом помістили до утроби пацієнтки, з якого народилась здорова дитина з мітохондріальним ДНК донора. Вона також має ДНК обох своїх батьків.

Це наче відкриття нової ери.

– заявив Зукін виданню The Times –

Раніше ми могли лише збільшувати селекцію ембріонів. Однак зараз, для нас цей момент відкриває можливість примножувати ембріони.

Український випадок став другим у світовій практиці після застосування аналогічної процедури минулого року у Мексиці. Тоді підставою для клітинних маніпуляцій стала спадкова хвороба матері – синдром Лея. Ця недуга вражає нервову систему дитини та передається через наявну у яйцеклітині мітохондріальну ДНК або мтДНК.

Сумніви та занепокоєння

Безпекові аспекти використання мітохондріальної ДНК від іншої людини досі не вивчені. Через це пари вдаються до приватних програм в країнах, де це не контролюється державними органами. За словами доктора Зукіна, вони вже провели серію генетичних тестів над новонародженою у Києві дитиною, і вона виявилась “цілком нормальною”.

Що ж до етичних питань, доктор Зукін також є заступником голови Української асоціації репродуктивної медицини. Саме ця організація й ухвалила рішення про проведення такого роду експерименту над ембріоном. І схоже, що у київській клініці не збираються зупинятись на досягнутому: у березні очікується народження другої дитини від трьох батьків, у ембріоні якої також було застосовано перенесення мтДНК.

Науковці зі всього світу все ще мають значні сумніви з приводу експериментальної методики. Водночас, мільйони людей очікують на можливість завагітніти, скориставшись пронуклеарним перенесенням, адже роками їм не вдається зробити це природним шляхом.

Пронуклеарне перенесення є значною мірою експериментальним, і не був належним чином оцінений та науково підтверджений.

розповів BBC News голова Британської асоціації з фертильності Адам Бален.

Поки в Україні приватні клініки продовжують використовувати гібридизацію ембріонів, на Заході вирішили обрати більш обережний підхід та не розповсюджувати такі експерименти на всі випадки безпліддя.