3 min read

Відкрито досі невідому порожнину у Великій піраміді Гізи

Відкрито досі невідому порожнину у Великій піраміді Гізи

Виявляється, через тисячоліття Велика піраміда Гізи все ще зберігає таємниці. Одну з них дослідники раптово відкрили завдяки скануванню космічних променів.

Сьогодні стало відомо, що науковці відкрили всередині Великої піраміди Гізи (Хуфу) велику порожнину, і вони не вважають це випадковістю. Зробити відкриття їм допоміг космос.

Все ще не нічого невідомо про можливе цієї порожнини або камери, однак її розміри дозволяють припустити, що вона була дуже важливою у структурі гробниці фараона та може бути пов’язана з віруваннями єгиптян у життя після смерті.

Знайдена порожнина не з’єднана з іншими приміщеннями всередині піраміди. Наразі дослідники не бачать жодного входу, який вів би до неї, однак дослідники впевнені, що з часом його знайдуть.

Велика піраміда Гізи була побудована для фараона Хуфу з 4 династії правителів Стародавнього Єгипту. З часу зведення піраміди 4 500 років тому збереглось небагато записів. Наявні ж записи майже нічого не розповідають про сам процес побудови об’єкта, який протягом тисяч років залишався найвищим витвором людства на Землі.

Сканування останнього “дива світу”

Команда дослідників з проекту ScanPyramids Project, який координується Каїрським університетом та Інститутом HIP у Парижі, вирішила скористатися більш надійним джерелом фактів – високоенергійними космічними променями з міжзоряного простору.

Сканування порожнини у піраміді Хеопса
Джерело: ScanPyramids

Астрономічна наука вважає, що більша частина цих космічних променів надходить з джерела далеко за межами Сонячної системи, імовірно, наднової. Коли ці промені досягають земної атмосфери, утворюється справжній водоспад з субатомних частинок, зокрема мюонів. Через свої властивості мюони майже не взаємодіють зі звичайною матерією. Однак товщина кам’яних стін піраміди все ж призводить до взаємодії невеликої кількості мюонів з атомами, і цього виявилось достатньо, щоби “побачити” на детекторах приблизну внутрішню конфігурацію Великої піраміди.

Дослідники розмісти детектори на підлозі Камери цариці, яка є найнижчою кімнатою всередині піраміди, а також назовні. Це дозволило їм фіксувати мюони, які проходили крізь споруду. Ідея експерименту була доволі простою: якщо з обраного напрямку фіксувалося більше мюонів, тоді вони імовірно проходили через невідомий порожній простір.

Детектор мюонів біля піраміди Хуфу.
Детектор мюонів біля піраміди Хуфу. Джерело: ScanPyramids

В результаті, дослідники знайшли таку порожнину у верхній частині Великої піраміди, а результати їхнього дослідження були опубліковані у журналі Nature.

Нова кімната

Досі дослідникам було відомо лише про три камери всередині піраміди Хуфу: Камера цариці, де вони розмістили детектор, Камера фараона, яка піднімається над нею, та Велика Галерея. Остання з’єднує Камеру фараона з вхідним тунелем.

Якщо знахідка виявиться повноцінною камерою, вона стане головною відкритою камерою піраміди, починаючи з 19 сторіччя.

Працюючи з Великою пірамідою, Команда ScanPyramids використали одночасно три різних методи реєстрації мюонів. Два методи були застосовані у Кімнаті цариці для спостереження за мюонами, які надходили згори, та ще один великий детектор – вздовж однієї зі сторін піраміди. Це дозволило фіксувати субатомні частинки, які пролітали крізь споруду під кутом. Так дослідники змогли отримати свідчення про наявність порожнини над Великою Галереєю, яка отримала назву “Велика Порожнина”.

Порожнина у Великій піраміді Хеопса
Модель піраміди Хуфу показує два можливих варіанти розташування щойно відкритої порожнини. Джерело: Scan Pyramids

Зараз дослідникам необхідно продовжити сканування Великої піраміди Хуфу неруйнівними методами та отримати нові дані, які б могли задовольнити скептиків. За словами дослідників, наразі питання відкриття проходу до цієї області не входить у їхні плани, принаймні, доки не буде зібрана ґрунтовна доказова база.

Nature (2017), doi:10.1038/nature24647, IEEE Spectrum