2 min read

Відкриті скам'янілості, віком понад півмільярда років, розкривають нову історію е

Відкриті скам'янілості, віком понад півмільярда років, розкривають нову історію е

Вчені знайшли сліди складного життя, вік яких складає понад 500 мільйонів років. Скам’янілі сліди прадавніх безхребетних змушують дослідників переглянути свої погляди на еволюцію тварин на Землі.

Міжнародна команда дослідників знайшла численні скам’янілі сліди перших організмів Землі, які були здатні до активного руху. На очі вченим потрапили лише борозни, які залишили живі організми, але не фізичні частини тіл.

Глибоке занурення в еволюцію

Скам’янілості були виявлені в осадовій породі в регіоні Корумбо, який належить Бразилії та межує з Болівією. Вони містили отвори, діаметр яких варіювався від 60 до 600 мікрометрів. Це дозволило припустити, що створіння, які залишили ці отвори, були подібні за розмірами до людського волосся, яке має 40 – 300 мікронів у діаметрі.

Комп'ютерна модель скам'янілостей
Візуальна модель зразка з каналами, залишеними прадавніми нематодами, побудована за допомогою рентгенівської мікротомографії. Джерело: manchester.ac.uk

“Це відкриття є особливо цікавим через вік каміння – ці скам’янілості були знайдені у шарі породи, яка випереджає за віком найдавніші скам’янілості складного життя, – принаймні, це те, що стверджують сучасні записи зі скам’янілостей.”

розповів доктор Рассел Гарвуд, один з авторів дослідження.

Унікальна знахідка вчених походить з геологічних покладів перехідного періоду, який тривав між Едіакарієм та Кембрієм близько 635 – 541 млн років тому. До прикладу, час динозаврів припав на Мезозойську еру (230 – 65 млн років тому).

Дослідники вважають, що отвори були залишені подібними до нематод тваринами, схожими на сучасних круглих червів, які пересуваються за допомогою хвилястих рухів. Щоби роздивитись скам’янілі “канали” вчені використали особливу методику рентгенівської мікротомографії. Так їм вдалось створити візуальну 3D-модель зразка, не руйнуючи його.

Сучасні черви Steinernema sp. під мікроскопом. Джерело: Dillman lab

Цікаво, що сучасне генетичне дослідження, відоме як “молекулярний годинник”, яке має на меті визначення часових рамок поширення різних груп організмів на основі геному, досі демонструвало інші дані. Генетики стверджували, що перші організми виникли раніше за перехідний період, в якому з’явились борозни.

“Наші нові скам’янілості показують, що складні тварини з контролем м’язів вже існували близько 550 млн років тому, і їх, можливо, проґавили через їхні крихітні розміри.”

– заявив провідний автор дослідження Люк Перрі –

“Описані нами скам’янілості були утворені досить складними тваринами, які ми називаємо білатеріями (двобічно-симетричні організми – ред.). Усі ці тварини більше споріднені з людиною, аніж з простими істотами, як медузи.”

Нове дослідження демонструє, що ці тварини з’явились значно раніше, ніж припускали інші вчені.

Nature Ecology & Evolution (2017), doi: 10.1038/s41559-017-0301-9