1 min read

Що впаде на землю першим: молоток чи пір'їнка?

Що впаде на землю першим: молоток чи пір'їнка?

На Землі – це завжди молоток. Але чи відбувається це лише через опір повітря, чи щось інше?

Ще до Галілея вчені обмірковували та проводили цей простий експеримент. Усе вказувало на те, що молоток та пір’їнка без опору повітря опиняться на поверхні одночасно. Галілео Галілей також вирішив перевірити цей принцип та випустив згори два металевих шари різної ваги. Вони також впали на землю одночасно. Хоча за легендою Галілео скинув шари з італійської Пізанської вежі, історики скептично ставляться до того, що це сталося саме там.

Однак справді гарне місце для такого експерименту – це поверхня Місяця, позбавлена опору повітря через майже відсутню атмосферу. Саме тому у 1971 році астронавт місії Аполон-15 Девід Скотт вирішив скинути на місячну поверхню молоток та пір’їнку, заздалегідь привезені з собою. Як і передбачали Галілео та Айнштайн, обидва предмети досягли місячної поверхні одночасно.

Скотт продемонстрував славнозвісний принцип еквівалентності, який стверджує, що прискорення, яке відчуває на собі тіло під дією гравітації, не залежить від його маси, форми, щільності чи чогось іншого. Експеримент Галілея вперше провели на супутнику Землі.

Сам принцип еквівалентності настільки важливий для сучасної фізики, що його глибина та природа досі бурхливо обговорюються серед дослідників.