1 min read

Хаябуса-2 залишає астероїд Рюгу та прямує до Землі

Хаябуса-2 залишає астероїд Рюгу та прямує до Землі

Сьогодні Японське космічне агентство JAXA повідомило про відліт космічного апарата Хаябуса-2 з орбіти навколо астероїда Рюгу та початок останнього етапу місії – повернення на Землю.

Хаябуса-2 вийшов на орбіту біля астероїда Рюгу 28 червня 2018 року, а у вересні вперше в історії висадив роботів на поверхню такого космічного тіла.

Бомбардувальник астероїдів

Після невдалого завершення попередньої місії з космічним апаратом Хаябуса на астероїді Ітокава, японські інженери доклали зусиль або покращити методи збору зразків новим апаратом. Минулого року Хаябуса-2 наробив чимало кратерів та навіть здійснював коротку посадку на поверхню астероїда для збору унікального матеріалу з поверхні Астероїда.

художнє зображення космічного апарата Хаябуса-2 на поверхні Рюгу. Джерело: © Akihiro Ikeshita

В період проведення активної фази місії Хаябуса 2 встиг опустити на поверхню астероїда два мобільні зонди MINERVA-II 1. Оскільки скеляста поверхня Рюгу не дозволяє пересуватися на колесах, дослідники обладнали їх спеціальними маховими пристроями зі зміщеним центром інерції, які в умовах слабкої гравітації легко здіймали апарати у повітря. Це дозволило тандему з роверів не їздити, а стрибати поверхнею астероїда та зробити неймовірні фото. Крім того, Хаябуса 2 знижувався над поверхнею Рюгу, щоби вистрілити в нього танталовими снарядами та зібрати частинки пилу за допомогою маніпулятора.

Наразі швидкість апарата сягає 9,2 см на секунду. Втім, незабаром японські дослідники планують провести перевірку систем іонного двигуна, який має допомогти апарату подолати відстань додому.

Якщо все піде за планом, Хаябуса-2 дістанеться Землі вже у грудні 2020 року. У JAXA сподіваються отримати близько 1 грама зразків з Рюгу.