3 min read

Хаябуса-2 вийшов на орбіту біля астероїда Рюгу. Що далі?

Хаябуса-2 вийшов на орбіту біля астероїда Рюгу. Що далі?

У четвер, 28 червня 2018 року, японський космічний апарат Хаябуса-2 досяг астероїда Рюгу (1999 JU3) та вийшов на його орбіту. Тепер він займеться вивченням цього космічного тіла, спуститься до його поверхні та спробує надіслати назад на Землю не менш як 1 грам речовини з його поверхні.

Слідами Хаябуси

Буває так, що вчені ставлять перед собою надзвичайно амбітні цілі, і, тим не менш, досягають повного успіху. Тоді перед дослідниками відкривається нове поле для діяльності. А буває й так, що проект, який було заплановано на межі можливостей, виявляється успішним лише частково. Але це ще більше спонукає дослідників до нових спроб.

Саме так сталося з японською програмою Хаябуса. На цей апарат вагою усього у 510 кілограмів було покладено одразу кілька неймовірних завдань. По-перше, він повинен був стати одним із перших апаратів, який використовував іонні маршеві двигуни. По-друге, він не просто мав сфотографувати зблизька астероїд Ітокава, але й висадити на нього мікроровер. По-третє, він мав сам сісти на астероїд узяти зразки ґрунту та повернути їх на Землю.

Хаябуса над астероїдом Ітокава
Хаябуса над астероїдом Ітокава 19 листопада 2005 року. Джерело: ISAS / JAXA

Але в 2005 році усе пішло шкереберть. Робот, який призначався для висадки, не зміг правильно торкнутися поверхні астероїда та відлетів у космос. У самого Хаябуси не спрацювала правильно система забору зразків і відбувся збій комп’ютера, внаслідок чого зв’язок із апаратом було втрачено на півроку. До того ж із проблемами працювали іонні двигуни.

До палацу морського дракона

Зрештою, через сім років замість запланованих чотирьох апарат таки зміг дістатися Землі та скинути капсулу, у якій виявилося усього кілька часток матеріалу з астероїда. Головним здобутком цієї місії стали не ті декілька піщинок, що доставив Хаябуса, а й досвід боротьби з проблемами, який дістали спеціалісти японського космічного агентства JAXA під час боротьби за успіх місії.

Дослідники JAXA забира.ють капсулу зі зразками Хаябуси
Капсула зі зразками астероїда Ітокава з космічного апарата Хаябуса приземлилася у австралійській пустелі 13 червня 2010 року. Джерело: JAXA

Тож вони вирішили надіслати майже ідентичний апарат до іншого навколоземного астероїда, який до того навіть не мав власного імені. Тільки цього разу інженери врахували у конструкції міжпланетної станції увесь досвід попередньої невдачі.

У грудні 2014 року Хаябуса-2 стартував. За час своєї 3,5-річної подорожі він встиг здійснити гравітаційний маневр біля Землі, щоби набрати додаткову швидкість. А його ціль отримала назву “Рюгу” – на честь підводного палацу Рюгу-Дзьо, у якому, відповідно до японської казки мешкає морський дракон Рюдзін.

Що має зробити Хаябуса-2

І ось вже Хаябуса-2 вийшов на 20-кілометрову орбіту навколо Рюгу. Сам  астероїд має діамантоподібну форму і розмір біля одного кілометру. Зараз астероїд перебуває на відстані 285 мільйонів кілометрів від Землі.

Астероїд Рюгу (Ryugu)
Оптична навігаційна камера Хаябуси-2 зняла астероїд Рюгу (Ryugu) 26 червня 2018 року. Наразі Рюгу віддалений від Землі на відстань близько 285 мільйонів кілометрів. Джерело: JAXA, University of Tokyo and collaborators

Хаябуса-2 активно фотографує його, а дослідники вдивляються у кратери та скелі, які досі не бачила жодна людина.

Хаябуса-2 буде досліджувати Рюгу до жовтня. Після цього він спробує спустити на поверхню астероїда франко-німецький ровер MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout), а потім і сам підійде до поверхні астероїда, щоб захопити трохи його речовини. Цього разу вчені впевнені, що їм вдасться доставити на Землю не менш як 1 грам речовини з астероїда.

Фактично Хаябуса-2 повинен у повній мірі виконати все те, що не вдалося його попереднику. Якщо його місія завершиться успіхом, то виникнення та еволюцію астероїдів набагато більше, а сам Хаябуса-2 стане сьомим космічним апаратом, який доставить на Землю зразки іншого небесного тіла Сонячної системи.

Лишається лише сподіватися, що зробить він це набагато швидше за рибалку Урасіму Таро з японської казки. Останній зміг повернутися з палацу володаря морів з коробкою, подарованою йому донькою дракона. Однак виявив, що на Землі за час його подорожі минуло 700 років.