3 min read

Під льодовиком Антарктики знайдено вулканічне джерело тепла

Під льодовиком Антарктики знайдено вулканічне джерело тепла

Міжнародна команда дослідників знайшла активне вулканічне джерело тепла під льодовиком Пан-Айленд у Західній Антарктиці.

Західно-Антарктичний льодовиковий щит, до якого входить льодовик Пан-Айленд, лежить на головній вулканічній рифтовій системі. Втім, відкриття активного джерела в цій місцевості стало справжньою несподіванкою.

Вулканічне тепло під льодовиками Антарктики

Як повідомляють дослідники у своїй статті в Nature Communications, їм вдалося знайти нове джерело завдяки хімічним маркерам у воді, які неможливо було б знайти деінде. Відкриття виявилось випадковим, адже вчені насправді досліджували стабільність льодовикового щита.

“Ми намагалися краще зрозуміти роль, яку відіграє океан у таненні шельфового льодовика,”

пояснив провідний автор дослідження Брайс Луз з Університету Род-Айленда –

“Я брав зразки води для пошуку п’яти різних благородних газів, зокрема гелію та ксенону. Я використав ці благородні гази, щоби простежити танення льодовика, а також перенесення тепла. Гелій-3, газ, відповідальний за вулканічну активність, геть вибивається з групи газів, які ми отримуємо таким методом.”

Спершу команда Луза вирішила, що вони мають справу з хибними даними. Проте гелій-3 був присутній у всіх пробах.

Табір на льодовику Пан-Айленд
Табір БАС на льодовику Пан-Айленд, 2008 рік. Джерело: Polargeo/Own work

У статті дослідники зазначили, що вулканічна рифтова система ускладнює вимірювання теплового потоку, який надходить до Західно-Антарктичного льодового щита.

“Ви не можете безпосередньо виміряти звичайні індикатори вулканічної активності – тепло та дим, – оскільки вулканічний рифт знаходиться у багатьох кілометрах під льодом,”

– зазначив Луз.

За словами Луза, високі концентрації ізотопу гелій-3 остаточно переконали їх у вулканічній активності, оскільки цей елемент практично завжди надходить з мантії Землі.

Вулканічне джерело було знайдене під льодовиком Пайн-Айленд, який, за даними попередніх спостережень, рухається та тане найшвидше за інші льодовики Антарктики.

Виверження в Антарктиді?

У січні 2008 року дослідники Британської антарктичної служби (БАС) встановили, що близько 2 200 років тому над льодовим щитом Антарктики вибухнув вулкан. Це було найбільше Антарктичне виверження за останні 10 тисяч років. Воно сталося у Гудзонських горах, неподалік льодовика Пан-Айленд.

Льодовик Пан-Айленд
Вигляд фронтальної частини льодовика Пан-Айленд у наші дні. Крига виступає на 50-60 метрів над рівнем моря. Під час останнього льодовикового періоду ці шапки височіли на відстані близько 100 м над рівнем моря. Джерело: Robert Larter

“Відкриття вулканів під льодяним щитом Антарктики означає, що там є додаткове джерело тепла для танення льоду, змащення його проходу до моря, та яке додається до танення, спричиненого теплими водами океану,”

– зазначає професор Карен Гейвуд з Університету Східної Англії –

“Це важливо врахувати під час наших майбутніх спроб визначити, чи втратить стабільність льодовий щит Антарктики та чи й надалі підніматиметься рівень моря.”

Вулканічне тепло, втім, не здатне пояснити усіх стрімких змін, які відбуваються з льодовиком Пан-Айленд.

На думку Луза, головним чинником танення залишаються глобальні зміни клімату, а вплив відкритого вулканічного джерела тепла достеменно досі не визначено.

Як виглядатиме поверхня планети, якщо розтане весь льодяний покрив. Джерело: Business Insider/Youtube

Інші дослідження показали, що саме зміни клімату зменшують масу льодовиків та їхні розміри. Це призводить до зменшення тиску на мантію під поверхнею Землі та збільшення теплового потоку з вулканічних розламів, який підігріває океан.

“Прогнозування величини зростання рівня моря відіграватиме ключову роль у науці впродовж наступних 100 років, і ми цим вже займаємось. Ми спостерігаємо та моделюємо ці льодовики,”

– підкреслив Луз.

Nature Communications (2018), doi: 10.1038/s41467-018-04421-3; Nature Geoscience (2008), doi: 10.1038/ngeo102.