3 min read

Представники примітивних людей Homo naledi жили водночас з нашими пращурами

Представники примітивних людей Homo naledi жили водночас з нашими пращурами

Абсолютно новий вид триби гомініні був відкритий у 2015 році, коли у печері в Південній Африці знайшли ряд кісток з досі невідомою антропологією. Науковці нарекли його Homo naledi та припустили, що цей вид жив близько 2 мільйонів років тому, оскільки він мав схожі риси з іншими пращурами примітивної людини. Однак нове дослідження перевертає попередні уявлення про хронологію цієї гілки.

Художня репродукція Homo naledi National Geographic, John Gurche

Відкриття нових кісток Homo naledi та подальше їхнє датування встановило, що вони набагато молодші, ніж вважалося раніше. Цей факт свідчить про те, що нам варто переглянути історію еволюції людини, де ці примітивні люди, можливо, жили пліч-о-пліч з більш сучасними пращурами Homo sapiens.

Сучасники наших пращурів

Визначення віку кісток виявляється досить складним завданням для вчених. Традиційний радіовуглецевий аналіз вимагає часткової руйнації кісток та призводить до значної похибки. Щоби провести точне датування, вчені вдались до комбінованих досліджень. Вони взялися вивчати зразки зубів Homo naledi та брали зразки осадів у печері, де були знайдені рештки.

Печера Dinaledi, де були знайдені рештки. James Cook University

“Щоби встановити остаточний віковий діапазон, ми використали десять різних лабораторій та шість різних технік, які також включали сліпу подвійну перевірку”

– зазначає Ерік Робертс, доцент з Університету Джеймса Кука.

Врешті-решт, науковці встановили, що Homo naledi жив близько 335 та 236 тисяч років тому. Це відкриття розходиться з попередніми уявленнями про те, що у період середнього плейстоцену в Африці жили лише наші безпосередні пращури Homo sapiens.

Череп “Нео”, представника Homo naledi, якого знайшли у Південній Африці у 2015 р. Wits University/John Hawks

Homo naledi з’явились близько одного-двох мільйонів років тому, і, вочевидь, знаходились на території Африки досить довгий проміжок часу. Тепер цей вид примітивних людей опиняється в площині, де було знайдено чимало інструментів. І це ставить під питання той факт, що лише Homo sapiens створювали інструменти праці у цей час.

“Одним з наслідків нового датування є те, що у нас більше немає автоматичних підстав вважати, що тільки ранні Homo sapiens виробляли ці інструменти”

– підкреслив Робертс.

Поповнення у родині

Хоча поряд з рештками Homo naledi не було знайдено знарядь праці, аналіз кісток показав, що вони мали руки, пристосовані до використання інструментів. Їхні руки мали характеристики сучасних людей, однак була й деяка особливість – пальці мали форму пристосовану для лазання по горам.

Нещодавнє відкриття нової гілки гомініні пов’язане з найбільш збереженими скелетами, які вченим доводилось бачити. Це дало їм змогу ретельно вивчити рештки та отримати багато нових цікавих даних. Один зі знайдений скелетів, названий дослідниками “Нео”, мав череп, який вони вважають “напрочуд повним”.

“Скелет Нео є одним з найповніших серед коли-небудь знайдених, та технічно навіть більш повним за відомі рештки Люсі, беручи до уваги збережений череп та нижню щелепу.”

– стверджує професор Лі Бергер з Університету Вітватерсранда в Йоганнесбурзі, Південна Африка.

Цікавим фактом є те, що представники Homo naledi мали відносно малий мозок, розміром з апельсин, та зріст близько 150 см. Його зуби та череп вказують на примітивність у порівнянні з нашими пращурами, однак його ступні та стрункі ноги були такими ж, як у його більш розвинених сучасників. Тож вони були здатні ходити прямо на довгі відстані.

Ця історія демонструє набагато складнішу структуру еволюції людини, де були можливі взаємодії між різними гілками нашої родини. Homo naledi та Homo sapiens могли не тільки жити поряд, але й здійснювати культурний обмін, використовуючи одні інструменти та предмети. Досі ми не могли це навіть уявити.