3 min read

Гра Франкенштейна: науковці збираються оживити померлий мозок

Гра Франкенштейна: науковці збираються оживити померлий мозок

Дві біотехнологічні компанії отримали у своїх країнах дозволи на експерименти з відновлення та регенерації мозку клінічно померлих людей. Справа стосується пацієнтів, у яких діагностували смерть мозку, а їхня життєдіяльність підтримується штучно.

Bioquark Inc., американська компанія, яка займається розробкою нових препаратів для комплексної регенерації та відновлення після хвороб, а також індійська Revita Life Science повідомили про отримання державних етичних IRB-дозволів на клінічні випробування з втручанням у померлий мозок. 

За повідомленням, перший експеримент проведе Bioquark, Inc. Для цього будуть обрані 20 пацієнтів з травматичним ушкодженням головного мозку та діагностованою клінічною смертю. Проект отримав назву “Reanima Project”. Дослідження буде проводитись на базі лікарні Анупам у індійському місті Рудрапур.

Екстраординарна терапія полягає у введенні до головного мозку стовбурових клітин та невеликих білкових молекул — нейропептидів. Науковці також планують застосувати перевірені методи транскранеальної лазерної терапії та електричної стимуляції.

Ми дуже щасливі через затвердження нашого протоколу. З поєднанням таких дисциплін, як регенеративна біологія, когнитивна неврологія та клінічна реаніматологія ми готові увійти у новий вимір наукового розуміння, який раніше був недоступний через відсутність технологій.

— заявив головний виконавчий директор Bioquark Inc Айра С. Пастор.

Що таке смерть?

Виявляється, смерть не є якоюсь миттєвою подією. У медицині смерть визначають як зупинку усіх біологічних функції, які відповідають за підтримку життєдіяльності організму. Смерть головного мозку виявляє себе у безповоротних змінах, які роблять його функціонування неможливим. Через ключову роль мозку, саме його смерть у більшості країн світу визнається юридичною смертю людини. Щороку від травми голови або іншого захворювання мозку близько 60 мільйонів людей потрапляє у фінальний патологічний стан — смерть головного мозку.

Не всі тварини критично вразливі до травм мозку. Людина має низький потенціал регенеративних функцій центральної нервової системи (ЦНС), однак, існує багато видів, зокрема земноводні, планарії та деякі риби, які після значної травми мозку або його стовбура здатні “відремонтуватися”. Ці тварини регенерують, відновлюючи цілі частини власного мозку.

Окремі дослідження регенеративних можливостей цих створінь пролили світло на взаємозв’язок між повномасштабними травмами мозку та зберіганням спогадів. Нові знання дозволять дослідникам глибше зрозуміти явище свідомості властиве живим організмам та стабільність спогадів, які вони отримують.

Через дослідження ми отримаємо нову інформацію про стан смерті мозку людини, яка буде мати важливий вплив на розробку майбутнього лікування для інших випадків розладу свідомості, зокрема коми, вегетативного стану або стану слабкої свідомості, а також діапазону дегенеративних захворювань ЦНС, захворювання Альцгеймера та Паркінсона.

— розповів доктор Сергій Пейліан, засновник, керівник та головний науковий куратор Bioquark Inc.

 

Протягом останніх років клінічна наука була зосереджена здебільшого на запобіганню переходу від життя до смерті, використовуючи такі технології як гіпотермічний анабіоз (охолодження тіла). У випадку переходу мозку своєї межі, після якої починаються незворотні процеси у його функціонуванні, наука визнає “точкою неповернення” та вважає людину мертвою. Однак у самому організмі  може продовжувати циркулювати кров, підтримуватися дихання та гормональний обмін, будуть зберігатися функції травлення, ба навіть репродуктивні функції — людина __fg_link_3__ у такому стані.

Еммі Майнорс

Еммі Майнорс народилась на 29 тижні з вагою 1.4 кг. Під час кесаревого розтину її мати Емма знаходилась у комі.

 

Вченим відомо, що у вегетативному мозку можуть зберігатися окремі ділянки з електричною активністю, однак, вони визнають, що цього недостатньо для повноцінної життєдіяльності організму. У Bioquark Inc. та Revita Life Science сподіваються перейти межу можливостей, які раніше були недоступні для медицини: вони збираються відновити мозок людини, повернувши його свідомість до життя. Однак, чи буде це та сама людина?