2 min read

Габбл випадково відкрив нову галактику поряд з Чумацьким Шляхом

Габбл випадково відкрив нову галактику поряд з Чумацьким Шляхом

Астрономи, які використовують космічний телескоп Габбл для вивчення деяких з найстаріших та найменших зір у кулястому скупченні NGC 6752, зробили несподіваний висновок. В одній з публікацій вони повідомили про відкриття карликової галактики на нашому “космічному подвір’ї”, віддаленому всього на 30 мільйонів світлових років.

Випадкове відкриття Бедіна 1

Міжнародна команда астрономів нещодавно залучила Габбл для вивчення білих карликових зір у кластері NGC 6752. Дослідники планували використати їх для вимірювання віку кулястих скупчень, однак у процесі апарат зробив несподіване відкриття.

За допомогою вдосконаленої камери Габбла у поле зору біля краю зони потрапила компактна група зір. Після ретельного аналізу їхньої яскравості та температури астрономи дійшли висновку, що об’єкти не належать до кластера, який є частиною Чумацького Шляху.

Зображення Бедіна 1 в NGC 6752
Зображення Бедіна 1 в NGC 6752. Джерело: NASA, ESA та L. Bedin (Астрономічна обсерваторія Падуї, Італія)

Наш новий космічний сусід під назвою Бедін 1 є невеликою видовженою галактикою. Вона здається не лише крихітною, але й напрочуд слабкою. Такі характеристики привели астрономів до її класифікації як карликової сфероїдальної галактики.

Карликові сфероїдальні галактики визначаються своїми малими розмірами, низькою світністю, відсутністю пилу та старих зоряних популяцій. 36 галактик цього типу вже відомі в локальній групі галактик, 22 з яких – галактики-супутники Чумацького Шляху.

Кредит: NASA, ESA, L. Bedin (Астрономічна обсерваторія Падуї, Італія)
Це складене зображення показує розташування випадково відкритої карликової галактики (названої її першовідкривачами як Бедін 1), яка знаходиться далеко за кулястим кластером NGC 6752. 2. На зображенні праворуч показано повне поле зору космічного телескопа Габбл. У верхньому лівому зображенні висвітлюється область, що містить галактику Бедін 1. Джерело: NASA, ESA, L. Bedin (Астрономічна обсерваторія Падуї, Італія)

Хоча карликові сфероїдальні галактики не є рідкістю, Бедін 1 має деякі виразні риси. Крім того, що ця галактика є однією з декількох сфероїдальних карликів, що знаходиться на значній відстані, вона також є досить ізольованою. Бедін 1 розташований на відстані близько 30 мільйонів світлових років від Чумацького Шляху, у 2 мільйонах світлових років від NGC 6744 – найближчого великого сусіда галактики.

З властивостей зір астрономи зробили висновок, що вік Бедіна 1 складає близько 13 мільярдів років – майже стільки, як і вік Всесвіту. Через значну ізоляцію, що призвела до практично відсутності взаємодії з іншими галактиками та її віком, Бедін 1 є астрономічним еквівалентом капсули часу з раннього Всесвіту.

Відкриття Бедіна 1 було справді випадковим. Дуже мало зображень Габбла дозволяють побачити такі слабкі об’єкти та й вони покривають лише невелику область неба. Майбутні телескопи з більшим полем зору, такі як телескоп WFIRST, будуть обладнані камерами, що покриватимуть значно більшу площу неба та зможуть знайти ще більше подібних галактичних сусідів.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters (2019), doi: 10.1093/mnrasl/slz004