5 min read

Людство прискорило нагрівання Європи та кількість опадів

Людство прискорило нагрівання Європи та кількість опадів

Європа нагрівається швидшими темпами, ніж передбачалося, кажуть науковці з Федеральної вищої технічної школи Цюриха. Це підтвердило їхнє нещодавнє дослідження, оприлюднене у журналі Geophysical Research Letters.

Результати досліду американських вчених, опубліковані у цьому ж журналі, вказали також на зростання кількості опадів у Північній півкулі. І всі ці зміни, на думку вчених, викликані не природною мінливістю клімату – факти вказують на людство.

Стає гарячіше. Але наскільки?

Науковцями світу вже проведено безліч досліджень із використанням кліматичних моделей, покликаних дати нам максимально точний прогноз того, як змінюватиметься клімат на планеті та окремих її територіях. Але швейцарські вчені виявили в них невідповідність дійсності – принаймні Європа нагрівається швидше, ніж передбачали результати попередніх аналізів.

З 1950 по 2018 рік у Європейському регіоні щонайменше втричі збільшилася кількість екстремально теплих днів. Якщо у 1950 році таких днів у середньому нараховували 2, то за даними минулого року таких гарячих днів нарахували вже 6. Але європейцям пощастило не тільки довший час страждати, а й сильніше, оскільки найспекотніші дні стали до того ж теплішими загалом на 2,3°. Найбільш різка динаміка зростання кількості дуже теплих днів почалася десь з 1996 року.

“Навіть на цій регіональній шкалі в Європі ми можемо бачити, що ці тенденції більш явні, ніж ми могли б очікувати від впливу природної мінливості. Це справді сигнал про зміни клімату” ,

– розповіла Рут Лоренц, кліматолог з  Швейцарського федерального технологічного інституту в Цюриху та головний автор нового дослідження.

Але не днями єдиними. Дослідження показало, що також зросла кількість теплих ночей. А от екстремально холодних ночей поменшало. Зараз їх у році налічується дві, а ще у 1950-му таких було понад 5 на рік. Згідно з розрахунками, починаючи з 50-х років, найхолодніші зимові ночі ставали теплішими в середньому на 0,49° C, а це потепління на 3° до 2018 року.

Графік показує, на скільки в середньому зростала за десятиріччя річна максимальна (зліва) та мінімальна (справа) температура. NEU – Північна Європа, CEU – Центральна Європа, MED – середземноморська Європа. Джерело: Lorenz et al/Geophysical Research Letters/AGU.

“Ми додатково вивчали найспекотніший день або найхолоднішу ніч у році, тому для кожного року ми шукали максимальне/мінімальне значення температури й те, як вони змінювалися з часом”,

– пояснила Лоренц.

Якщо врахувати загальну тенденцію у великих масштабах, навіть на рівні планети, то стає явним, що Земля нагрівається. Такий результат отримали і вчені: на деяких територіях Європи проявів потепління не спостерігалося, частково через внутрішню мінливість, але в цілому виявлено сильну тенденцію до збільшення числа днів із сильною спекою та зменшення кількості екстремально холодних ночей.

Вчені з Цюриха вважають, що найсильніше потепління охопило центральний субрегіон Європи, він на 50% сильніше прогрівається влітку, аніж мав би за прогнозами. Дані від понад 90% досліджених метеостанцій свідчать, що клімат теплішає. Відсоток занадто високий, щоб суттєво бути наслідком природної мінливості клімату.

У іншому дослідженні науковці теж знайшли вагомий зв’язок між зміною клімату та діяльністю людини.

Опадів стане більше

Хоча у деяких регіонах термометр останнім часом зупинявся на шалених позначках (у Франції цьогоріч досягнувши 46° С), часто можна зустріти тези людей, які не вірять у глобальне потепління. Скептики зазначають, що в інших регіонах стало значно холодніше влітку, або взагалі не відбувається річних змін, які б вказували на зміну клімату. Вони мають рацію – такі регіони справді існують, але це не спростовує процес глобального потепління.

Льодовики на Тибетському плато також демонструють ознаки швидкого танення. Льодовик Чжаданг на південь від озера Нам Цсо у північній частині гірського хребта Няйнкентанглха (Тибет, Китай) Джерело: Tino Pieczonka, TU Dresden

До прикладу, коли весь світ говорить про те, що льодові покриви на планеті стають дедалі тоншими, дехто правдиво звертає увагу на те, що у деяких місцях льодовики навпаки зростають. Пояснити це можна тим, що хоча у певний період спостерігається нарощення льодової маси, у довготривалій перспективі явно спостерігається її значна втрата. А в деяких випадках наростання льодовиків обумовлюється локальним збільшенням числа опадів. Це теж підтверджує правдивість твердження про зміну клімату, а не його помилковість.

Наприклад, нещодавно вчені з Національного центру атмосферних досліджень (NCAR) у США провели дослід, результати якого вказують на те, що кількість зимових опадів у Північній півкулі зростає через людську діяльність. Зимовий період був обраний через те, що атмосферні процеси у цей час простіше простежити у наборі даних.

Науковці використали інноваційний для таких досліджень підхід: вони оцінювали середньомісячну кількість опадів у зимовий період з 1920 по 2015 роки, відкидаючи із розрахунків природні схеми атмосферних циркуляцій, пов’язані з опадами, але не залежні від накопичення в атмосфері парникових газів. Таким чином, у залишку можна було оцінити мінливість опадів, у якій вирішальну роль грає величина накопичення парникових газів, що, як відомо, відбувається не без участі людини.

Результати показали, що кількість опадів за 95 років зросла на значній частині Північно-західної та північно-центральної Євразії та частині Північної Америки. Цей висновок узгоджується із раніше проведеними кліматичними моделюваннями.

Зміна кількості опадів з 1921 по 2015 роки. Зсув у бік коричневого кольору позначає зменшення опадів, у бік зеленого – збільшення. Джерело: Simmi Sinha, UCAR.

“Вчені раніше зверталися до кліматичних моделей для отримання відповідей. Тут кліматичні моделі використовуються лише наприкінці, для підтвердження того, що ми провели спостереження незалежно. Я думаю, що це головний науковий прорив цієї роботи”,

– сказав науковець NCAR Флавіо Ленер, співавтор дослідження.

Міжнародні дослідження, при яких використовували потужні кліматичні моделі з метою виявлення впливу парникових газів на клімат, показували схожі тенденції щодо опадів.

“Коли ми побачили, наскільки вдало наш підхід, який повністю базується на даних спостережень, узгоджується з кліматичними моделями, ми були здивовані, оскільки це два незалежні способи погляду на зміну клімату. Ступінь узгодженості як з амплітудою, так і з просторовими моделями зміни опадів була справді винятковою”,

– сказала Клара Дезер, головний вчений NCAR та співавтор досліду.

Що ж буде?

Прогнози, як звично у статтях про зміну клімату, невтішні. Ці досліди прогнозують, що зима і літо в Європі ставатимуть все теплішими, а опади частішими. Глобальних змін вже не уникнути, навіть якби ми раптово і суттєво скоротили забруднення атмосфери парниковими газами.

Земля вже прогрілася на 1° з часів доіндустріальної доби. У свіжому звіті ООН йдеться про те, що нагрівання планети ще на один градус призведе до того, що 280 мільйонів осіб змушені будуть покинути свої домівки, страждаючи від наслідків підняття рівня моря.

Згадані експерименти є одними із сотень подібних, що надають докази вини людства у порушенні природної рівноваги. І людству доведеться об’єднатися, взяти відповідальність за свої помилки та знайти спосіб їх вирішити. Головне – приборкати шкідливий бік людської натури – схильність гаяти час, якого немає, в надії, що нас це не стосується.

Geophysical Research Letters (2019), doi: 10.1029/2019GL082062, 10.1029/2018GL081316.